„Konkrétní jméno ze mě teď nedostanete,“ reagoval pro Právo Gazdík.

„ODS způsobila koalici velký skandál, byli to její poslanci a premiérova nejbližší spolupracovnice. Přesto jsme velkoryse souhlasili, aby právě oni nominovali nového premiéra. Jasně jsme ODS řekli, kdo je pro nás nepřijatelný. Zároveň jsme vymezili, že nový premiér by měl být člověk, který má zkušenosti ze Sněmovny, který má vazby na jednotlivé poslance. Tedy kandidát, za kterým bude stát 101 poslanců a který bude stmelovat, nikoli rozdělovat,“ objasnil Gazdík postoje své strany. Podle něho by tomuto profilu odpovídali třeba Stanjura, Němcová či Pospíšil.

S Kubou má problém Schwarzenberg

Jméno Martina Kuby mezi jím vyjmenovanými možnými kandidáty chybělo. TOP 09 již dříve tvrdila, že Kuba je problematický vzhledem ke svým vazbám na jihočeské kmotry. To by mohlo být problémem především u šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga, kterému jsou trnem v oku zejména dobré Kubovy vztahy s vlivným jihočeským podnikatelem a místostarostou Hluboké nad Vltavou Pavlem Dlouhým.

Schwarzenberg se navíc s Kubou neshodl ani v názoru na řízení ekonomické diplomacie.

Je třeba zabránit agónii

Podle Gazdíka je nyní nutné, aby vládu vedl někdo, kdo dokáže zabránit agónii, kdo povede zemi k prioritám, kterými jsou obnova po povodních, dořešení občanského zákoníku či otázky evropských fondů.

„Pokud ODS přijde se jménem, které je nepřijatelné, tak jsme okamžitě připraveni se s opozicí dohadovat o předčasných volbách. Není možné se handrkovat o jménech. Pak bychom vyzvali na základě rozhodnutí stranických orgánů koaliční partnery, aby se začala jednání o rozpuštění Sněmovny, a volby mohou být za 60 dnů,“ dodal Gazdík.

Více o vládní krizi:
V politice zcela končím, rozloučil se Nečas
ODS už vede Kuba, grémium strany zatím adepta na premiéra nemá
Všichni happy, napsal Tluchoř vyjednavači Bočkovi v SMS
Sobotka by nepřijal pověření sestavit vládu
Pospíšil: Mužem číslo jedna je Kuba
Nečas nechce Kubu, za premiéra prosazuje Stanjuru
Nečas jednal se Zemanem v Lánech, demisi předá večer na Hradě
Policie má také intimní telefonáty Nagyové s Nečasem. Nahrávala je půl roku
Nagyová dala sledovat premiérovu manželku, protože se bála, že je pod vlivem jehovistů