"Postavení generálmajora Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka mimo službu potrvá do doby, než o míře jejich zavinění rozhodne nezávislý soud," uvedl v tiskovém prohlášení Picek. Zatím bude Vojenské zpravodajství řídit brigádní generál Rostislav Pilc.

S podklady Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož čtvrteční zásah na úřadu vlády, ministerstvu obrany a v dalších institucích stál u zrodu současné vládní krize, se Picek seznámil v sobotu.

Policisté zadrželi blízkou spolupracovnici premiéra Janu Nagyovou kvůli tomu, že podle nich zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kromě Kovandy a Pohůnka byl do sledování Nečasové a dalších dvou lidí zapojen i bývalý šéf armádní zpravodajské služby Ondrej Páleník. Policie všechny kromě Kovandy, který se přiznal, vzala do vazby.

Premiér Petr Nečas v neděli oznámil, že v reakci na kauzu rezignuje v pondělí na post předsedy vlády i šéfa ODS. Svou demisi předá večer prezidentu Miloši Zemanovi, s nímž se sešel už v pondělí dopoledne. [celá zpráva]

Více o vládní krizi:
V politice zcela končím, rozloučil se Nečas
ODS už vede Kuba, grémium strany zatím adepta na premiéra nemá
Všichni happy, napsal Tluchoř vyjednavači Bočkovi v SMS
Sobotka by nepřijal pověření sestavit vládu
Pospíšil: Mužem číslo jedna je Kuba
Nečas nechce Kubu, za premiéra prosazuje Stanjuru
Nečas jednal se Zemanem v Lánech, demisi předá večer na Hradě
Policie má také intimní telefonáty Nagyové s Nečasem. Nahrávala je půl roku
Nagyová dala sledovat premiérovu manželku, protože se bála, že je pod vlivem jehovistů