O Martinu Kubovi se bez ohledu na nejnovější aféru spekuluje jako o Nečasově nástupci v čele ODS i vlády už dlouho. Překotný vývoj kauzy Nagyová, která Nečasovi láme vaz, tuto možnost jenom posiluje.

Sobotní prohlášení TOP 09, podle kterého chce zajistit nepřerušený výkon státní správy, pokračovat s trojkoaliční vládou až do řádných voleb v květnu 2014 a současně žádá "poctivé řešení" aféry, totiž naznačuje, že by se spokojila s výměnou těžce zkompromitovaného předsedy vlády. [celá zpráva]

Premiér Petr Nečas, v pozadí za ním šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová

Premiér Petr Nečas, v pozadí za ním šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová.

FOTO: Petr Josek, Reuters

Podle nejnovějších informací Práva by s tím byla srozuměna část ODS, byť její výkonná rada v pátek večer vyslovila Nečasovi podporu v poměru 2:1, což odpovídá výsledku dramatického kongresu ODS na podzim 2012. Právě na něm se nyní stíhaní rebelové ODS Šnajdr, FuksaTluchoř pokusili Nečase svrhnout. Tehdy však prohráli a to byl začátek jejich odchodu ze Sněmovny výměnou za lukrativní posty, jak je viní policie.

Záleží na Petru Nečasovi, aby vyhodnotil situaci, která je pro něho velmi složitá... Měl by učinit takové kroky, které by umožnily fungování současné koalice i vlády Miloš Vystrčil, místopředseda senátorů ODS

Nečas výrazně ztratil důvěru například na Vysočině. Předseda regionálního sdružení ODS Miloš Vystrčil Právu řekl, že situace je pro ODS velmi svízelná, vnímá názory koaličních partnerů, kteří požadují po občanských demokratech poctivou reflexi stávající situace.

ČTĚTE TAKÉ
Nagyová v čele Nečasova kabinetu končí, premiér rezignovat nehodlá
Soudní maratón skončil úspěchem obžaloby, ve vazbě je šest obviněných  

„Myslím, že nyní záleží na Petru Nečasovi, aby vyhodnotil situaci, která je pro něho velmi složitá zejména poté, co skončila ve vazbě jeho blízká spolupracovnice, a měl by proto učinit takové kroky, které by umožnily fungování současné koalice i vlády. Samozřejmě, nezáleží jen na jeho rozhodnutí, ale i na panu prezidentovi, jak bude postupovat,“ konstatoval Vystrčil, který je také místopředsedou senátorů ODS.

Jsem přesvědčen o tom, že Petr Nečas nemusí být tím zástupcem ODS na postu premiéra Ota Benc, předseda oblastního sdružení ODS v Havlíčkově Brodě

Ještě ostřeji se vyjádřil předseda oblastního sdružení ODS v Havlíčkově Brodě Ota Benc. „Poctivě říkám, že mě v tuto chvíli až tak nezajímají výroky TOP 09, ale především to, co se děje uvnitř ODS, zejména však na úřadu vlády a vůbec, a není to nic radostného. Přesto si myslím, že jsme schopni, a mluvím z pohledu ODS, udržet současnou vládní koalici i vládu. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že Petr Nečas nemusí být tím zástupcem ODS na postu premiéra,“ zdůraznil Benc.

Oba čelní představitelé občanských demokratů tak v podstatě shrnují to, co zaznívá z řady regionálních a oblastních sdružení, ale i od některých vrcholných funkcionářů ODS, že Nečas by měl post premiéra, ale i předsedy strany opustit.

„Měl by tak učinit co nejrychleji, aby škody, které u veřejnosti způsobuje, nebyly ještě větší a zničující,“ zdůraznil jeden z členů ODS, ale vzhledem k možnému dalšímu urychlenému jednání výkonné rady chtěl zůstat v anonymitě.

Nečasův odchod je pro koalici riskantní

Zároveň by výměna v čele vlády mohla znamenat riskantní tah, neboť pokud by Nečas byl donucen k odchodu z premiérského postu, padla by podle ústavy celá vláda, což by mohlo vést k nepředvídatelným turbulencím.

Rekonstruovaná vláda by musela požádat o důvěru Sněmovnu. Posílila by se navíc role prezidenta Miloše Zemana, který v sobotu dal jasně najevo, že Nečas by měl skončit. [celá zpráva]

Na druhé straně může právě Kuba těžit ze Zemanovy přízně, takže by byl adeptem do čela vlády, kterého by prezident bez potíží mohl jmenovat.

Toto řešení by současné koalici vyhovovalo, neboť i kdyby obměněná vláda důvěru nedostala (například kdyby se rozštěpila ODS), mohla by fungovat až do roku 2014. Precedentem je první vláda Topolánkova, která bez důvěry pracovala na přelomu let 2006–2007 půl roku.