"Pokud se prokáže, že paní Nagyová úkolovala v rozporu s jakoukoli její působností, byť by se zaštiťovala jménem pana premiéra, Vojenské zpravodajství, tak je to zoufalé," řekl bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Policie kvůli případu ve čtvrtek zadržela Nagyovou, bývalého ředitele VZ Ondreje Páleníka a současného šéfa vojenské rozvědky Milana Kovandu. Podle Šándora by ještě horší bylo, kdyby se prokázalo, že oba ředitelé na pokyn Nagyové Radku Nečasovou opravdu sledovali.

"To znamená, že ta služba dělá něco, k čemu ze zákona není určena. A dělá to naprosto nestandardním a nezákonným způsobem," uvedl Šándor.

Selhání kontrolních mechanismů

"Aby si soukromé osoby objednávaly jakékoli sledování kohokoli, natož přes Vojenské zpravodajství, je samozřejmě velmi špatně. Jak z hlediska osob, které si to objednaly, tak z hlediska toho, že se Vojenské zpravodajství k něčemu takovému propůjčilo," řekl Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity.

Podle něj musí být dobře nastaveny kontrolní mechanismy, které sledují činnost bezpečnostních složek. "Pokud skutečně se potvrdí ta obvinění, tak je jasné, že skutečně ty mechanismy, které by nastaveny měly být, selhaly," dodal Bureš.

Ministr obrany Vlastimil Picek v pátek v reakci na zadržení členů VZ řekl, že chce od policie podrobné informace o případu. Teprve poté může případně rozhodnout o postavení členů rozvědky mimo službu. "Jediný dokument, se kterým jsem do této chvíle byl seznámen, byl včerejší (čtvrteční) příkaz k prohlídce prostor Vojenského zpravodajství," uvedl v tiskovém prohlášení Picek.

Kromě Páleníka a Kovandy je třetím obviněným z VZ plukovník Jan Pohůnek. Nagyová údajně sledovala prostřednictvím zpravodajců nejen manželku premiéra, ale i zaměstnankyni a řidiče úřadu vlády ve snaze dosáhnout Nečasova rozvodu, ale zároveň utajit svůj vztah s ním a své majetkové poměry.

ČTĚTE TAKÉ:
Nagyová se zřejmě utrhla z řetězu a tlačila Nečase k rozvodu
Kauzu rozjelo podezření na propojení žalobce Grygárka s Janouškem a Rittigem
Argot Nagyové: krtečci monitorovali žrádlo pro psy
Páleník řešil s Nagyovou proces předání své funkce, ne sledování, tvrdí Sokol
Korupci a nelegální sledování propojuje Nagyová, tvrdí žalobce
Nagyová dřela pro Nečase jako kůň, teď ho stahuje ke dnu
Vizitky zadržených: exposlanci ODS i profesionální vojáci
Premiér sliboval úplatek formou významných postů, stojí v policejním spisu