„Nemáme žádný důvod snižovat důvěru v premiéra Nečase,“ prohlásil Miroslav Kalousek na krátké tiskové konferenci. Zároveň je podle něj předčasné destabilizovat zemi a vládu ve chvíli, kdy nejsou známé podrobné informace o zásahu ÚOOZ. „Politické stanovisko můžeme sdělit, až budou známé podrobnosti,“ dodal ministr financí.

Jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg zaujal podobně smířlivý postoj. Česká republika se ale podle něj zásahem, při kterém byla zadrženi někteří z nejbližších Nečasových spolupracovníků, včetně šéfky jeho kanceláře Jany Nagyové, dostala na křižovatku.

„Ocitli jsme se na křižovatce, kam republika a vývoj demokracie půjde, buď má policie průkazné důkazy..., pak to může vést k obrodě demokracie, nebo nedej bože kdyby žádné důkazy nebyly, pak je to ohrožení naší demokracie, obě možnosti jsou možné,“ řekl Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE: Policie potvrdila rozsah akce, podrobnosti dále tají
Neodstoupím, ničeho nepoctivého jsem se nedopustil, prohlásil Nečas
Nečas by měl odstoupit, míní politologové
Zadržení bývalí poslanci čelí podezření z pěti trestných činů
Kmotři měli o zatýkání vědět a stihnout se připravit
Zatýkání v okolí premiéra: pravá ruka Nagyová či exposlanci Tluchoř a Fuksa

Premiér Petr Nečas svolal na sedmou hodinu večer jednání Bezpečnostní rady státu. Zatím není jasné, jestli bude tématem jednání právě zásah ÚOOZ. Podle Karla Schwarzenberga je to ale pravděpodobné. [celá zpráva]

„Zatím nemám informace o tom, čeho by se jednání mělo týkat,“ dodal Schwarzenberg. Zdůraznil ale, že nemá důvod pochybovat o slovech premiéra, který prohlásil, že se nedopustil ničeho nepoctivého a že nehodlá rezignovat. [celá zpráva]