Aby zákon o dani z přidané hodnoty prošel, musela vládní koalice získat hlas nezařazeného poslance Kotta, odložit hlasování a dopravit zraněného Cyrila Svobodu. Manévr se podařil, vládní finanční reforma může pokračovat.

Kdo sledoval zasedání Sněmovny, těžko se bránil despektu jak k volebnímu systému, produkujícímu vládní většinu tak těsnou, že ji musí zachraňovat z nemocnice importovaný poslanec, tak k politické kultuře některých poslanců. Ačkoliv o zákonu bylo ve Sněmovně všechno už dříve řečeno spíše třikrát než dvakrát, neodolali poslanci Doktor (ODS) a Filip s Grebeníčkem (KSČM) pokušení zviditelnit se.

O co šlo poslanci Doktorovi, nerozšifrovali jsme ani s kolegy, jistě naše vina. Poslanec Filip se bil jako tygr bengálský za sladkovodní ryby, jejichž cenu zákon zdraží. Velmi aktuální, sladkovodní ryby, jak známo, jsou denním chlebem obyvatel Česka. Poslanec Grebeníček s myslí upřenou k blížícímu se volebnímu sjezdu KSČM zahudl svoji oblíbenou sonátu o tom, jak výkonnost českého hospodářství jde do kelu, česky kapusty. Pozoruhodný to výkon od dědice strany, která Česko(slovensko) od roku 1947 přestrojila z původních pozic vyspělé evropské země na někoho, kdo s jazykem vyplazeným chce dohánět Rakousko, tehdy evropský chudobinec.

Pak už zaujalo jen extempore poslance Ibla (ČSSD), který potřeboval pětiminutovou přestávku, "aby si ujednotil, jak má hlasovat". Nepřijala Sněmovna jakýsi zákon o češtině? Poté bylo veto konečně přehlasováno.

Prezident Václav Klaus při nástupu do funkce slíbil, že bude prezidentem aktivním, nikoliv aktivistickým. Jak říci korektně, že se svému slibu zpronevěřil? Prostě zelenou ratolest teorie proměnil v šedivou denní praxi a s koaliční vládou válčí pod praporem opozice. ODS dlouho šéfoval, komunisté mu dopomohli k úřadu, jaký tedy div? Jeho veto bylo sice legitimní, ale slušný, to jest aktivní, nikoli aktivistický, prezident se do praktického vládnutí neplete. Co zákon dovoluje, to stud by měl zakazovat.

Příští krize čeká koalici po volbách do Evropského parlamentu. Přijde-li, nebude to už přičiněním prezidenta. Byla by to krize největší koaliční strany ČSSD.

PRÁVO 23. dubna