Místo toho nechá znalce pozemek ocenit. Právě v představách o ceně se totiž obě strany výrazně rozcházejí.

Soudní znalec by měl určit jednak samotnou cenu pozemku, na němž stojí dům dvaatřicetiletého muže, a také cenu za zřízení věcného břemene, aby mohl vlastník domu nemovitost běžně užívat, pokud nedojde k prodeji.

Buď se dohodnou, nebo vznikne věcné břemeno

Květ naznačil, že buď Andrš i vlastník domu cenu stanovenou znalcem akceptují a dohodnou se na prodeji pozemku, nebo soud rozhodne o zřízení věcného břemene. Soudce upozornil, že druhá možnost majitele domu vyjde sice levněji, v budoucnu mu však může přinést výrazné komplikace, například při snaze dům prodat.

„Je jasné, že stavba se odstraňovat nebude. A proto to hodnotíme velmi pozitivně,“ komentoval úterní jednání Petr Novotný, jeden z právních zástupců obyvatel Zeleného údolí z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. „My budeme samozřejmě se zájmem sledovat, jakým způsobem znalec dojde k celkové ceně. A v tomto případě mohu prohlásit, že máme zájem na tom ten pozemek koupit, to je pro nás varianta číslo jedna,“ dodal Novotný.

O jednom domu již soud rozhodl

Andrš úterní vývoj nekomentoval, v jednací síni nicméně uvedl, že by společnost GV Reality cenu stanovenou znalcem zřejmě přijala.

Kdy se v tomto případě odehraje další jednání, není jasné, Květ totiž řízení odročil na neurčito. Již ve středu se bude ale Obvodní soud pro Prahu 4 zabývat další z Andršových žalob. Tou se firma prostřednictvím advokáta rovněž domáhá odstranění jednoho z rodinných domů, případně toho, aby soud přikázal stavbu do vlastnictví společnosti GV Reality.

Obvodní soud již v dubnu vynesl v jednom ze sporů nepravomocný rozsudek, kterým Andršovu žalobu na odstranění jednoho z domů zamítl. Uvedl tehdy, že nejde o neoprávněnou stavbu a pro zbourání není důvod.

Andrš začal podávat žaloby na bourání domů poté, co se s vlastníky nemovitostí nedokázal domluvit na ceně, za kterou by od jeho firmy příslušné pozemky odkoupili.

Společnost GV Reality koupila pozemky pod rodinnými a bytovými domy se stovkami domácností loni a nabídla je k prodeji vlastníkům budov. Avšak za cenu, kterou nebyli ochotni zaplatit. Zatímco vlastníci domů trvají na ceně kolem tří tisíc korun za metr čtvereční, Andršem požadovaná suma je více než dvounásobná.