Voda v Kopistech zasáhla zhruba 45 domů, některé až do výše jednoho metru. Situace se tam ale má během dne zlepšit. Hasiči odčerpávali vodu z laguny, která se vytvořila asi kilometr za obcí.

„Zastavilo se přitékání, vzestup hladiny. Dnes ráno přijela další dvě výkonná čerpadla, která už strhnou lagunu, takže se hladinu podaří snížit,“ řekl Miloslav Kubíček, tajemník terezínské radnice.

POVODŇOVÝ MANUÁL: Kde hledat pomoc, jak se chovat a jak pomáhat jiným

Voda přitekla do obce jak ve směru od Lovosic, tak od Bohušovic nad Ohří, které od pohromy zachránila funkční protipovodňová opatření. „Dřív se voda vždycky rozlila do polí. Nyní ale netekla do Bohušovic a vrátila se ke Kopistům,“ uvedla Růžena Čechová, starostka Terezína, pod nějž Nové Kopisty spadají.

Zaplavené Nové Kopisty.

Zaplavené Nové Kopisty

FOTO: David W. Cerny, Reuters

Jak dodala, radnice poslala do obce psychology, mladí lidé vytvořili hlídky, které se starají o bezpečnost v zatopené osadě. V obci s asi čtyřmi stovkami obyvatel jich i po výzvě k evakuaci setrvala nejméně čtvrtina.

„V noci po protržení hráze, kterou budovaly dva nakladače, pomáhala hasičská jednotka s technikou Tatra 815 při evakuaci lidí, kteří v Nových Kopistech i přes nebezpečí zůstávali,“ informoval Právo mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Odříznutý Terezín

Do Terezína nebyl ve čtvrtek přístup žádný, všechny příjezdové cesty byly pod vodou. „Jsme suchý ostrov uprostřed moře,“ glosovala Čechová aktuální situaci v souvislosti s tím, že do domů v bývalém pevnostním městě se voda nedostala.

Podle ní je to zásluhou enormního nasazení desítek hasičů a dobrovolníků, kteří  ve městě vybudovali provizorní hráze. Systém protipovodňových opatření není totiž v Terezíně ještě dokončen.

Voda se nedostala ani do Památníku Terezín v Malé pevnosti. Ta přitom byla v minulosti spolu s Národním hřbitovem zaplavována jako první. Tentokrát pietní místo ochránila nově vybudovaná protipovodňová sypaná hráz.