„Tento systém ochrany majetku se jim osvědčil už při povodních v roce 2002,“ řekla Právu Růžena Čechová, starostka Terezína, pod který České Kopisty spadají

„Jsou to vesměs mladí, zdatní a schopní kluci, kteří si o to sami řekli. Vnímají to tak, že je lepší bránit si majetek sami ve dne v noci, než kdyby obcí jen párkrát denně projela policejní hlídka,“ přiblížila jejich motivaci.

Obyvatelé Českých Kopist byli kvůli rostoucí hladině nedalekého Labe evakuováni již v neděli večer. Zůstalo pětadvacet chlapů, kteří zde dohlížejí na pořádek s cílem zamezit případnému rabování. Přes den vesnici obcházejí v broďákách nebo objíždějí na loďkách a kontrolují, jestli se do domů nechce dostat někdo s nekalými úmysly.

"Zároveň odstraňujeme první škody, popřípadě nějaké závady,“ řekl Právu velitel domobranců Vít Bureš.

V noci pak každý přebývá ve svém zčásti zatopeném domě. „Hlídáme okolí svého baráku tak, aby byla pokrytá celá obec,“ přiblížil rozdělení rajónů. Na lapku zatím nikdo nenarazil.

„Občas sem ale zavítají povodňoví turisti, tak je slušně vykážeme,“ dodal.

Skončí, až se místní vrátí domů

Obec je od středy zcela odříznutá od okolí, příjezdové silnice jsou zalité vodou. Chlapi ale nestrádají.

„Jídla a pití máme dostatečné zásoby, stejně jako nafty do agregátu, abychom si mohli nabíjet mobily a počítač s internetem. Chceme být v obraze, jak se povodně vyvíjejí,“ řekl Právu Vít Bureš mladší.

Jeho otec zatím nedokázal odhadnout, jak dlouho ještě budou majetek svůj a sousedů hlídat.

„Voda pořád pomalu stoupá, momentálně je asi osmdesát centimetrů pod maximem z roku 2002. Snad se už výš nedostane a uvidíme, jakým tempem půjde dolů,“ konstatoval.

Úloha domobrany skončí v okamžiku, kdy voda opadne a místní se vrátí do svých domovů, včetně manželek a potomků party chlapů, kteří se obětovali a obec několik dnů dobrovolně střežili.

„To víte, že se na nejbližší těšíme,“ dodal Bureš.