„Jestli hrozí České republice, že bude vracet desítky miliard do Bruselu, pak je otázka, zda by vláda nedokázala vyjednat s Evropskou komisí jiné alokování těchto peněz,“ prohlásil Hašek. „Mohly by se využít na vybudování protipovodňových opatření nebo na obnovu infrastruktury v poškozených oblastech, třeba silniční sítě,“ dodal místopředseda ČSSD. Vláda podle Haška musí v této věci jednat rychle. „Bude to priorita ještě zbytku tohoto plánovacího období (končí letos - pozn. red.),“ podotkl Hašek.

Asociace krajů chce také znovu jednat s vládou o takzvané Olomoucké výzvě hejtmanů z roku 2010. „Jde o požadavky, které se týkají například stabilního financování záchranného systému. Neumíme si představit, že bude do budoucna jakákoliv vláda škrtat třeba na hasičích nebo policistech. Chceme, aby byla stabilně financována stavba protipovodňových opatření,“ konstatoval hejtman.

Podle něho ale byly na řadě míst proinvestovány stovky miliónů korun do projektů, které nezafungovaly. „Je potřeba udělat analýzu s odborníky - klimatology, vodohospodáři - a podívat se na to, zda stačí stavět protipovodňová opatření na dvacetiletou či padesátiletou vodu, když se nám tady po jedenácti letech znovu prohnala voda stoletá,“ uzavřel Hašek.