Člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra prohlásil, že za bývalého primátora metropole Bohuslava Svobody (ODS) na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských řídí tamní krizové štáby. Systém krizového řízení Prahy proto podle něj nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl, míní.

Podle oslovených starostů městských částí ale právě v magistrátním krizovém štábu panuje zmatek.

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE: Povodně
Praha zažívá jinou povodeň než před 11 lety
Dílo zkázy Krkonoších. Obce v okolí Hostinného odnesly povodeň nejvíce
Školy a školky v Praze zůstanou zavřené, nařídil Hudeček
Z Úpy vylovili mrtvého muže, může jít o další obět povodní

Vávra také obvinil starosty některých městských částí z toho, že si pletou magistrátní krizový štáb s předvolebním mítinkem pro komunální a parlamentní volby. Zmínil v této souvislosti Janu Černochovou (ODS), starostku z Prahy 2, která podle jeho osobního názoru prý "pracuje více na vlastním PR" než na tom, aby byl štáb konstruktivní a efektivní částí řízení Prahy.

Černochová: Na krizovém štábu vládne anarchie

Černochová Vávrova slova odmítla. "Jaký PR bych si mohla dělat na uzavřeném jednání starostů a představitelů města?" řekla. Na jednání krizového štábu podle ní naopak vládne anarchie a Vávra samotný nemá v krizovém štábu žádnou funkci. Výtky směrem k vedení města podle ní zněly z úst starostů nejen za ODS, ale i jeho vlastní TOP 09.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS)

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS)

FOTO: Petr Horník, Právo

"Na základě čeho se do situace vnořil pan Vávra? Jaký má mandát? To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude," řekla Černochová. Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně.

O zavřených školách se dověděli z televize

Starostka připomněla zmatky s tím, jak budou za pár hodin fungovat školy a školky. Starostové se prý z televize dozvěděli, že budou všechny na území Prahy zavřené, hodinu před tím na společném jednání prý ale takové rozhodnutí vůbec nezaznělo.

"Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program," řekla starostka.

Zmatek v krizovém štábu panuje i podle starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (ÚNP). "To není v operačním systému, ale v řízení. Například jsem požádal o deky a lehátka do evakuačního centra a bylo mi řečeno, že si mám někam volat, ale nikdo mi nebyl schopen říct, kam a zda budou," řekl Zelený.

"Radnice se nehádá, my se nehádáme. Pokud má problém paní starostka Černochová, je to její nezadatelné právo," odpověděl Vávra na otázku, zda ani velká voda nezchladila rozhádané strany někdejší pravicové koalice.

Vávrova TOP 09 nedávno dosáhla Svobodova odvolání a konce koalice obou pravicových stran na magistrátu. Bývalý primátor v neděli nynější prozatímní vedení města za reakci na povodeň ostře kritizoval. Například řekl, že se stavbou protipovodňových zábran se začalo pozdě. [celá zpráva]

Vávra: Svoboda neměl ani základní kontakty

"Minulý týden to byl jeho krizový štáb, ve kterém nebyl ani základní seznam lidí, kteří na jednotlivých městských částech řídí jednotlivé krizové štáby," prohlásil Vávra.

Je mu prý "velmi nemilé", že věc musí novinářům sdělit takto jmenovitě. Chyběl podle něj seznam telefonů, mobilů či adres elektronické pošty či jiné komunikace se starosty městských částí. Vávra to pokládá za "naprosto neuvěřitelné".

"Upřímně řečeno, musím konstatovat jednu velmi vážnou obavu, že po těch 10 letech od těch velkých povodní systém krizového řízení Prahy nebyl úplně tak výkonný, jak by být měl," uvedl zastupitel za TOP 09.