Starostka Benešova nad Ploučnicí Dagmar Tesarčíková řekla vpodvečer Radiožurnálu, že na základě zkušeností s bleskovou povodní z roku 2010, raději evakuovali obyvatele Domu seniorů v blízkosti říčky. Radnice zároveň poslala místním sms zprávu, ať se připraví na evakuaci.

Městská policie podle starostky obchází domy a uklidňuje občany. „Budeme monitorovat situaci i nadále,“ řekla Tesarčíková Radiožurnálu.

Řeka Klabava raketově stoupá

Nejdramatičtější situace v Plzeňském kraji je na Klabavě. Platí zde nejvyšší povodňový stupeň a celodenní vydatný déšť ji rozvodnil tak, že v Hrádku u Rokycan stoupá rychlostí i přes dvacet centimetrů za hodinu. Od dvou odpoledne do deváté večer se zvedla celkem o 1,2 metru, korytem se valí skoro padesát kubíků vody za vteřinu, ještě v deset dopoledne jich bylo jedenáct. Povodeň na Klabavě se pomalu blíží hranici desetileté povodně.

Zřejmě nejhorší situace je v Dobřívi, kde se řeka zřejmě brzy vyleje z břehů a zaútočí na zdejší roubenky včetně zdejší památkově chráněné hospody - ta už je stejně jako řada dalších staveb obehnaná pytli s pískem. „Je to špatný, je to ošklivý,“ konstatuje Jaroslav Vlasák, jeden z místních postávající před hospodou.

Čekaní na velkou vodu. Dobřívská roubená hospoda má smůlu, stojí kousek od řeky.

Čekaní na velkou vodu. Dobřívská roubená hospoda má smůlu, stojí kousek od řeky.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

„Záleží na tom, jak bude do rána pršet. Když zaprší na hoře v Brdech na Padrti, tak všechno steče sem,“ podotýká. Na roubené knajpě je umístěná ryska ukazující, kam dosáhla povodeň v roce 2002. O moc víc, než je rozbouřená hladina nyní, to zase není. „To může do rána všechno být, a když nepřestane pršet, tak to taky bude,“ soudí pan Vlasák a dodává: „Já jsem taky na ráně, už jsem všechno uklidil, věci dal na půdu.“

Večer v Plzeňském kraji těsně překonala hranici třetího stupně také Radbuza ve Staňkově a Úslava v Prádle. Podle hydrologů se na nejvyšším povodňovém stupni ocitne i Úhlava. V regionu už jsou uzavřené některé silnice - ze Šťáhlav do Šťáhlavic, z Červeného Poříčí do Třebícinky, z Nezvěstic na křižovatku Šťáhlavy - Losiná a vjezd do Snopoušov na Přešticku. „Neprůjezdná je také Nádražní ulice ve Švihově,“ doplnila policejní mluvčí Hana Štefflová.

Na vodní nádrži Skalka na řece Ohři u Chebu platí od dopoledne druhý stupeň povodňové aktivity. Vodohospodáři ji začali více upouštět, připravují se tak na silné srážky, jež mají přijít. Hladinu v nádrži regulují tak, aby nestoupala.

Stoupá také hladina Bíliny, což sledují obyvatelé Trmic s obavami.

Stoupá také hladina Bíliny, což sledují obyvatelé Trmic s obavami.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Třetího stupně dosáhla Kamenice v Srbské kamenici v 15:20. V podvečer hladina začala klesat a Kamenice se asi ve 20:20 dostala na druhý povodňový stupeň. Ve Hřensku je uzavřená jedna místní komunikace a hasiči odvezli techniku ze zbrojnice, uvedl pro ČTK starosta obce Jan Havel.

Na druhém stupni je Mandava ve Varnsdorfu, v nedalekém Rumburku její hladina dosahuje prvního stupně. Nejnižší stupeň pohotovosti hlásí také Bílina v Trmicích u Ústí nad Labem a Flájský potok na Mostecku.

Hasičům proto přibývají zásahy. Jen mezi 12:30 a 13:52 profesionální i dobrovolné jednotky vyjely sedmkrát. „V Řehlovicích na Ústecku čistili koryto potoka, v Boleticích na Děčínsku zase vyčistili propust potoka, aby voda nepřitékala k nedalekým garážím,“ informoval Právo mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Napilno mají také hasiči v Karlovarském kraji. „V souvislosti s počasím jsme zasahovali u šesti případů. Jednalo se o čištění propustí či čerpání vody ze sklepa,“ krátce po 15. hodině uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Uzavírání protipovodňové zábrany na Čertovce

Uzavírání protipovodňové zábrany na Čertovce

FOTO: Milan Malíček, Právo

Hladina Vltavy v Praze se i přes neustávající déšť zatím drží na prvním stupni povodňové aktivity. Určitý vzestup hladiny ale Povodí Vltavy očekává, proto pražský krizový štáb v sobotu dopoledne rozhodl o dalších preventivních opatřeních.

Večer bude zastavena lodní doprava v centru města, bude spuštěn protipovodňový uzávěr u podchodu do Divadelní ulice a budou postaveny protipovodňové zábrany ve Zbraslavi. ČTK o tom informoval pražský magistrát. "Opatření budou hotova před 19:00," uvedl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Pražský magistrát kvůli stoupající hladině Vltavy nechal vyklidit náplavky.

Pražský magistrát kvůli stoupající hladině Vltavy nechal vyklidit náplavky.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Praha už v pátek kvůli stoupající vodě nechala vyklidit náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Uzavřela se protipovodňová vrata na Čertovce, v okolí Prahy byla přerušena lodní doprava a skončil provoz přívozů.

Mírně stoupají i hladiny ve středních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, byl vyhlášen na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a v Černošicích.