V každé straně podle něj probíhá kvas. "Ambice mnohých lidí jsou veliké. Každý se rozhoduje, kdy ten startovací výstřel uplatní," řekl Právu. Reagoval tak na nedávno ohlášenou snahu pražského primátora Pavla Béma převzít křeslo prvního místopředsedy ODS.

Někdo podle Topolánka objíždí regiony, další se chce více objevovat v médiích. "Pravdou je, že nás čekají troje volby a že primární pro celou stranu a pro vedení je v těch volbách vyhrát. Může se stát, že některá ta vyjádření mohou vyvolávat určité pnutí v ODS. To je běžné, normální, standardní a mně to nevadí," uvedl předseda ODS.

Komunální politici ve stínu centrály?

Podle kuloárových informací by mohli mít při volbě předsedy šanci např. předseda poslanců Vlastimil Tlustý, Bém, či místopředseda strany Petr Nečas. Kromě Topolánka však nikdo z nich kandidaturu neohlásil.

"Vůbec nevylučuji, že souboj může na kongresu proběhnout. V úvahu připadají tři, možná čtyři případní protikandidáti. Kongres zváží šance, jestli jsem prospěšný pro ODS nebo ne a podle toho se rozhodne," soudí Topolánek.

Názory představitelů ODS na jeho šance se různí: "Dobře začal, ale teď to vypadá, že zůstal v půli cesty a nenaplňuje některá očekávání, takže jeho pozice v regionech není tak silná, jak by se mohlo zdát," řekl Právu člen nejvyššího stranického vedení, který si nepřál být jmenován.

Představitelé krajů podle informací Práva požadovali změny v hlavní kanceláři, které by vliv komunálních politiků posílily oproti dobám Václava Klause. To se však Topolánkovi dostatečně nepodařilo údajně proto, že jiný názor měli například Tlustý či hlavní manažerka Libuše Benešová.

Topolánkova role se od října změní, neboť opustí Senát a rázem se ocitne bez ústavní funkce. Bude možná méně vidět a také přijde o část servisu, kterého dosud požívá coby místopředseda Senátu. Získá ale čas pro lobbing před kongresem ODS a může zbrojit do sněmovních voleb v roce 2006, kam se chystá kandidovat v Praze.

Praha možná zkusí odstavit Topolánka

Podle dobře informovaného zdroje zvažuje nasadit svého člověka na kongresu proti Topolánkovi část vlivné pražské organizace ODS. Důvodem je, že letos zvolený předseda bude rovněž kandidátem na příštího premiéra a Praha podle těchto informací nelibě nese Topolánkovo napojení na ostravské politické a ekonomické prostředí.

Jedno ze zvažovaných jmen je právě Bém, který však v rozhovoru pro Právo jasně řekl, že jeho cílem je "pouze" post prvního místopředsedy a že Topolánka podpoří.

Občanští demokraté z Prahy údajně vyjednávají s tou částí středočeských kolegů, v níž má silnou pozici její šéf Tlustý. Ten však v regionu soupeří o vliv se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem, který chce ve straně obhájit místopředsednický post. Oba jsou oblíbenci čestného předsedy ODS a prezidenta Klause.

Jeden z významných politiků ODS k Bémovým možnostem Právu řekl: "To, že jsou tam velké ambice, je nepochybné. Ale každý z minulých pražských primátorů podléhal klamu, že když si o sobě čte v regionálních přílohách deníků, zná ho celá republika. Vsadím se, že když se projdu - teď plácnu, třeba já a Bém po Ostravě - Béma si nikdo nevšimne."

Za Topolánka se včera na dotaz Práva znovu postavil Nečas. "Není žádný důvod k tomu, aby byla nějaká divoká volba předsedy strany, místo volby stávajícího předsedy. To je jednoznačné," uvedl. Nečas je podle svých slov přesvědčen, že "je toto politicky rozumné stanovisko vlastní drtivé většině v ODS".