V české vládě se vede boj o uzákonění majetkových přiznání. Sociální demokraté chtějí, aby každý český občan musel prokázat nabytí majetku nad hranicí jeho daňového přiznání a přesahujícího jistou sumu. Předpokládám, že ona hranice bude nakonec nejméně desetimiliónová, protože milionářem je dnes každý, kdo vlastní třeba jen panelový byt.

I kdyby tento zákon přes dnešní nelibost menších koaličních stran nakonec prošel (ministr Škromach navrhuje spojit ho s důvěrou vládě), přichází po sezóně. Protože by platil samozřejmě až po zveřejnění ve Sbírce zákonů, dal by se chápat i jako generální pardon všem darebákům, kteří si z našich peněz "přilepšili" v devadesátých letech. V době, kdy vláda Václava Klause na startovní čáře zdržovala právníky tak dlouho, dokud privatizační zloději nezískali dostatečný náskok. Dnes jsou tito sprinteři za vodou, pokud jejich tehdejší apetit nepřesáhl z různých důvodů promlčecí dobu.

Přesto je dobré, že zákon je na obzoru alespoň nyní. Sahá-li vláda finanční reformou do kapes všech, bylo by nemravné pominout kapsy lidí, kteří stále vědí, "jak na to". A doufají, že jiná vláda by mohla opět sypat právníkům do treter připínáčky. Nepředpokládám, že by zákon mohl státní kasu významněji obohatit, ta možnost se už dávno promeškala. Důležitá je však každá brzda zlodějským choutkám. Nejdůležitější je ale pocit, že spravedlnost přece není jen ta gypsová socha.

Takové spravedlnosti se dostalo i prvoligovému fotbalovému mužstvu Viktoria Žižkov. V utkání se Spartou Praha Viktorku rozhodčí "zařízli" způsobem primitivním, avšak účinným, jak by řekl zloduch z Adély, která ještě nevečeřela. Góly z dvoumetrového ofsajdu a ze dvou velmi, velmi problematických penalt zachovaly Spartě naději na Ligu mistrů, Viktorku asi odsoudily k sestupu. Patřičná komise oba rozhodčí, kteří tuto "zlodějnu" zaranžovali, promptně vyhodila. Viktorka se dočkala spravedlnosti, avšak výsledek platí. Spravedlnost sportovní, stejně jako spravedlnost majetková, dostavila se pozdě, zloději mají své jisté. Buďme však rádi, že se dostavila či přichází. Pro ten pocit a pro výstrahu možným následovníkům.

PRÁVO 22. dubna 2004