Zeman Fialovi podle jeho slov řekl, že se Putnovy aktivity "neslučují s osobnostním profilem vysokoškolského profesora".

Přesto se Fialovi podařilo Zemana přesvědčit. Ten podepíše Putnovo jmenování. "Za předpokladu, že jmenovací dekret předám já v zastoupení," upřesnil Fiala.

Sám ministr školství se prý pozastavil nad chováním Putny, který před dvěma roky vystoupil na pochodu Prague Pride s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“. „Není to něco, co bych jakkoli oceňoval,“ řekl Fiala.

Proti Zemanovi Vlk i Sobotka

Spor o jmenování Putny profesorem trvá od minulého pátku, kdy Zeman napřed prohlásil, že Putnu nejmenuje, a po vlně kritiky Hrad ještě téhož dne oznámil, že se nejedná o konečné rozhodnutí. Na Zemana pak kvůli tomuto rozhodnutí naléhali politici pravice i levice i akademická obec a některé významné osobnosti.

Pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna

Pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna

FOTO: Milan Malíček, Právo

Na stranu Putny se mezi posledními postavil například kardinál Miloslav Vlk. Řekl, že mu Zemanův zásah do svobody akademických orgánů připomíná totalitní kádrování. [celá zpráva]

Do Zemana se ale kvůli tomu pustil i Bohuslav Sobotka, který ho dosud ve většině postojů podporoval. Řekl, že svým sporem odvádí pozornost od problémů vlády. [celá zpráva]