„Pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mou povinností uvést, proč jsem tak učinil,“ řekl prezident Zeman na sjezdu Rady seniorů ČR v Praze.

Literární historik, kritik a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna

Martin C. Putna

FOTO: Milan Malíček, Právo

Zeman řekl, že důvody, proč vědce nechce jmenovat profesorem, sdělil ministru školství. „Řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně.“

ČTĚTE TAKÉ
Zeman odmítl svého kritika Putnu jmenovat profesorem, univerzita si stěžuje

Putna nechce spekulovat o důvodech, proč ho nechce Zeman jmenovat profesorem. Za podstatné považuje, že prezident nestandardně porušuje akademické svobody. „Nikdy se nic v novodobých dějinách nestalo,“ řekl Právu Putna. Jestli půjde k soudu, jak ho vyzval prezident, ještě neví. Zatím nechává jednat zástupce Karlovy univerzity. „Teď jedná Karlova univerzita a já v ni mám důvěru,“ podotkl Putna.

„Předali jsme návrhy vědeckých rad vládě a panu prezidentovi, nyní čekáme na stanovisko,“ sdělil Novinkám mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Miloš Zeman odmítl, že Putnu nechce jmenovat kvůli tomu, že je jeho kritikem. „Já jsem se to, že podporoval pana Schwarzenberga, dozvěděl dnes ráno z teletextu, a možná že kdybych to byl věděl, tak bych při svém rozhodnutí naopak trochu zaváhal opačným směrem právě proto, aby nevzniklo toto podezření,“ dodal prezident.

 Vysokoškolský zákon s nejmenováním profesora vůbec nepočítá, v paragrafu o jmenování profesorů stojí pouze to, že „profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra“. Václav Klaus během deseti let na Pražském hradě jmenoval 1581 profesorů, jeho předchůdce Havel jako český prezident přibližně o tři stovky méně. ČTK