Soudní poplatky nebudou muset podle novely hradit ti poškození, kteří vymáhají náhradu škody způsobenou amnestovaným trestným činem. Takoví poškození se totiž musejí domáhat náhrady škody způsobené trestným činem nikoli v trestním, ale v civilním řízení. Soudu přitom musí na rozdíl od trestního řízení hradit poplatek.

Se souhlasem Senátu se počítalo, už ve Sněmovně se pro návrh vyslovili poslanci z koalice i opozice. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že se jedná o jisté zadostiučinění ze strany vlády, která se podle něj prostřednictvím premiérské kontrasignace podílela na vyhlášení amnestie. Podle Štěcha vláda touto novelou uznala svou chybu.

Prezidentskou amnestii v Senátu zkritizovala místopředsedkyně komory Alena Gajdůšková (ČSSD), která stála i za jednou z ústavních stížností proti prezidentskému pardonu. Podotkla, že by se zákonodárci měli ptát především po primární odpovědnosti za škodu po amnestii, kterou podle ní nesou exprezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas (ODS). "Měli bychom slyšet alespoň slova omluvy, když už se nemůžeme dočkat skutečné nápravy,“ uvedla.