"Je to tak zásadní věc pro tuto vládu, že bychom mohli i tohoto prostředku použít k tomu, abychom prosadili zásadní věc," řekl Škromach.

 "Považoval bych za nepřiměřené, kdyby s takovýmto zákonem chtěla vláda spojit svoji důvěru. Uzavřeli jsme dohodu o tom, jak má ten zákon vypadat a jsme připraveni tu dohodu dodržet," řekl na to ČTK předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Lidovci i unionisté již dříve naznačili, že podpoří jen takovou podobu majetkových přiznání, které kopírují koaliční dohodu. 

Místopředseda rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS) tento krok v pořadu ostře kritizoval. "Majetková přiznání, registrační pokladny, kolkování lihovin, to znamená další úředníky, další formuláře, další náklady pro podnikatele. Na základě toho, že vy máte pocit, že někdo šidí, potrestáte úplně všechny," zdůraznil Kocourek.

Majetková přiznání se dolaďují

Na principu majetkových přiznáních se koalice již dříve dohodla, nyní se dolaďuje jejich konečná podoba.Vláda minulý týden jednání o této věci přerušila. Podle Škromacha to bylo na jeho popud a ministra vnitra Stanislava Grosse. "Chtěli jsme ještě některé věci upřesnit, aby nebylo možné ulívat majetek například pronájmem či leasingem," vysvětlil Škromach.

Přiznání by se mohla dotknout jen tzv. registrovaného majetku nad 1,5 miliónu korun pořízeného po účinnosti zákona (patrně po 1. lednu 2005). Rozumí se jím majetek, který již stát nyní někde registruje - zejména nemovitosti, auta, lodě, jachty, letadla a podíly ve společnostech. Pokud by finanční úřad měl důvodné podezření, že si někdo pořídil takový majetek, aniž své příjmy řádně zdanil, mohl by požádat dotyčného o majetkové přiznání. Pokud by se podezření potvrdilo, musel by provinilec zaplatit dodatečnou daň z příjmu. O výši této daně se zatím diskutuje.