Jeho akci zpovzdálí sledovali policisté a městští strážníci. Šimek podle svých slov už léta bojuje s magistrátem, který mu nechce vydat pozemky v Ostravě-Svinově. "Máme tam 5000 metrů čtverečních pozemků, na které máme restituční nárok, je to potvrzeno rozhodnutím soudu z roku 1991. O navrácení majetku žádáme už patnáct let, zatím nám vrátili jen třetinu pozemků. Ostatní nám město nechce vydat a přitom je nabízí jiným investorům," rozhořčoval se Šimek.

Náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa (ČSSD) Právu řekl, že město v žádném případě nemá zájem bránit ve vydání majetku Šimkovým, ale je nutné najít právní cestu, na jejímž základě by bylo možné pozemky navrátit. "Majetek jim stát zkonfiskoval na základě rozsudku z 50. let. Nyní je to majetek města. Neexistuje právní titul, ze kterého by město Šimkovým pozemek vrátilo. My teď rozmotáváme klubko tohoto problému. Cestou k řešení je, pozemek nejprve vrátit státu a stát jej pak může vydat Šimkovým. Musíme ale dohledat, na základě jakého výnosu byl pozemek zařazen do majetku města, takže to může být proces zdlouhavý," uvedl Chalupa.

Šimek míní přitvrdit

Sobotní akci podnikatele Šimka nechtěl komentovat. Šimek už kolem poledne bíločervenou páskou označil další svůj pozemek, který koupil před rokem, a to ve frekventované křižovatce u bývalého stadiónu Jana Kotase, vzdálené od Šimkovy střelnice několik stovek metrů. Před střelnicí, na trávníku bezprostředně vedle silnice, podnikatel před dvěma lety umístil starý tank, který koupil před pěti lety a který prý jezdil i ve slovenském filmu Povstalecká historie. Plochu pětadvaceti metrů čtverečních, na níž tank stojí, má podnikatel pronajatu od města.

"Ještě by projel Ostravou, i když je prorezivělý," zhodnotil motorovou zkoušku Jaromír Holub (59) ze Studénky, který v sobotu tank startoval a popojel s ním. "Je to zoufalá akce, i když dnes ještě není tak divoká. Pokud pozemky nedostaneme, ať páni úředníci počítají s tím, že tank přestěhujeme buď do křižovatky nebo do Svinova," pohrozil a dodal, že je odhodlán během hokejového šampionátu frekventovanou křižovatku u bývalého stadionu Jana Kotase zablokovat.