Sotva totiž získali slib poslance Kotta (nezařazený, dříve ODS), že pomůže přehlasovat prezidentské veto důležitého zákona finanční reformy, ocitl se v nemocnici ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ošetřující lékař mu nedoporučuje, aby se úterního hlasování účastnil.

Je docela možné, že lékař se svým nedoporučením pouze zajišťuje, že Cyril Svoboda nakonec v úterý ve Sněmovně bude. To by sice koalici vytrhlo trn z paty, nezahnalo by to však stále se vracející otázky. Neporušil například policejní řidič Svobodova vozu některé přikázání z "desatera" silničního provozu? A bylo by něco takového poprvé? Je zvláštnost zažít automobily českých politických veličin, řítících se po obyčejných silnicích rychlostí zcela nepřiměřenou? O dálnicích ani nemluvě.

Poznáte je podle modrého majáčku, který hlásá urbi et orbi, městu a světu: všichni pozor, jede rovnější než rovný! Jako by to nebyli jen sluhové nás občanů, které si na volební období najímáme ku správě země.

Svobodův policejní řidič havaroval ve dnech akce Kryštof. Zajímavá ironie. Člověk by čekal, že právě policejní řidiči budou v dodržování pravidel silničního provozu jako panny neposkvrněné. Ke ztrátě této iluze stačí se projít po Praze. Televize nejednou ukázala, jak svévolně si za volantem služebních vozů policisté počínají. Odnesl tu zpupnost někdo? Byl někdo potrestán? Nic o tom nevím.

Svobodova havárie však především nastoluje - pokolikáté už - otázku fungování vlády a Sněmovny. Umožňuje-li současný volební systém vznik jen vlád menšinových či v lepším případě s minimální většinou, je čas seriózně se zabývat tzv. klouzavými poslaneckými mandáty. Ty by umožnily ministru-poslanci, ať už pro nemoc či delší služební cestu vzdálenému Sněmovně, dočasně propůjčit mandát náhradníkovi. Je tu však samozřejmě i řešení všech řešení: učinit ze Senátu jakousi zemskou komoru krajských zastupitelů a pro volby do Sněmovny použít většinový dvoukolový systém. Bylo by to řešení čisté, rozumné a nenákladné. Takže tři důvody, proč se toho asi nedožijeme. Sádroví trpaslíci porostou i dalším vládám.