„Od čtvrt na tři se mohou obyvatelé bytů vracet do svých nemovitostí, aby zjistili škody a případně si zajistili majetek, vzali si potřebné věci. Pokud je to alespoň trošku možné, samozřejmě v těch bytech zůstanou,“ oznámil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Lidé se do bytů vracejí za doprovodu policistů, a to proto, aby nedošlo k situacím, kdy se do bytu dostane například zloděj. „Musíme mít přehled, že se jedná o oprávněné osoby, a taky musíme mít přehled o tom, které byty již byly zkontrolovány,“ dodal mluvčí.

Hasiči zasahují na místě výbuchu.

Hasiči zasahují na místě výbuchu.

FOTO: Petr Janiš, Právo

Upřesnil, že pokud nemovitost nebude ve vyhovujícím stavu, policie jejich obyvatele dovnitř nepustí.

V takových případech mohou lidé využít náhradní ubytování, které zajišťuje Praha 1. Jak řekl Novinkám operátor speciální krizové linky, pro tyto případy je možné využívat telefonní číslo 602 564 039. „Lidé si mohou zavolat a postaráme se o ně,“ uvedl operátor.

Doprava se vrací k normálu

K explozi došlo v pondělí kolem 10. hodiny dopoledne v Divadelní ulici. Podle posledních informací si vyžádala 35 zraněných. Příčinou výbuchu byl pravděpodobně výbuch plynu.

Více o pondělní explozi v Praze:
Výbuch v centru Prahy zranil 35 lidí, trosky prohledávají psovodi
Výbuch v Divadelní posunul stěnu, domu hrozí zřícení
To ticho po výbuchu bylo děsivé, popsala zraněná žena 
Výbuch omezil dopravu v centru Prahy, na Národní se vrátily tramvaje
Světová média informují o explozi v Praze

Oblast byla několik hodin uzavřená, kolem 17. hodiny už ale policisté přilehlé ulice zprůjezdnili. Jezdí tudy také opět městská hromadná doprava.