„Po startu soutěžící provádí následující disciplíny: uchopí dvě nezavodněná hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvine na vzdálenost přibližně 50 metrů, proudnice odloží na metu. Dále uchopí obouruční kladivo a provede 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů)."

"Následuje transport figuríny úchopem obouruč zezadu na vzdálenost 60 m, zakázáno je tahání figuríny za nohy nebo za hlavu. Pak závodník uchopí dva 20 kg barely a přenese na vzdálenost 30 metrů do vyznačeného prostoru. Poté překoná dvoumetrovou bariéru a k překonání překážky nesmí použít žádné pomůcky. Dále pokračuje v běhu po schodech až na plošinu rozhledny – rozhledna Andrlův Chlum má 183 schodů, kde se nachází cíl této náročné soutěže,“ popsala klání mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Hasič překonává překážku

Hasič překonává překážku.

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

Když se čeští hasiči se soutěží TFA před lety seznámili, většina z nich okamžitě prohlásila, že to není v lidských silách. V sobotu bylo na startu na Andrlově Chlumu 68 borců z celé republiky, někteří z nich závod zvládli za čtyři minuty.

Celý jej absolvovali v plné hasičské výzbroji počínaje těžkými botami a konče kovovou přilbou. Na zádech měli ocelovou láhev se stlačeným vzduchem. Potili se v třívrstvém obleku.

Soutěžící hasič přenáší figurínu.

Soutěžící hasič přenáší figurínu.

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

„Nejhorší je tahání figuríny, Najednou je strašně těžká, pak člověk nemá sílu přelézt dvoumetrovou bariéru. Do schodů rozhledny už se pak leze po čtyřech, kolena z plastelíny, rudo před očima a srdce až v krku. Musí se přesně rozdělit síly,“ řekl Právu jeden z účastníků, který nesplnil časový limit.

Čeští hasiči v soutěži TFA rozhodně nehrají druhou ligu, pardubický hasič Lukáš Novák už dokonce Američanům dokázal sebrat titul mistra světa na jejich domácí půdě. Triumf potvrdil také v sobotu v Ústí, zvítězil stejně jako v předchozích pěti ročnících.