Schwarzenberg nevěří, že by to premiér Petr Nečas (ODS) udělal. Byl by to totiž konec jeho kabinetu, protože by podle Schwarzenberga TOP 09vlády odešla a už ji nepodporovala.

„Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já – to by nikomu nevadilo – ale celá strana by odešla z koalice i z vlády,“ řekl Právu Schwarzenberg.

Vykládat ústavu tak, že při jmenování velvyslanců je ministr zahraničí nepotřebný, není podle něj možné. „To bych si mohl vzít sinekuru (důchod z úřadu bez povinností, pozn. red.) a vůbec nepracovat, protože by to bylo zbytečné. Když nemá ministerstvo zahraničí zásadní vliv na jmenování velvyslanců, tak mu berou nástroje jeho politiky. To je nesmysl,“ podotkl šéf diplomacie.

Zeman o možnosti dohodnout se na velvyslancích jen s Nečasem mluvil pří státní návštěvě Rakouska.

„Věřím, že tyto spory budou brzy ukončeny. Ústava říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Buď se dohodnu s ministrem zahraničí, anebo se dohodnu s panem premiérem,“ řekl Zeman ve Vídni na společné tiskové konferenci se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. [celá zpráva]

Zeman se Schwarzenbergem se již delší dobu přou o jmenování velvyslanců. Schwarzenberg odmítl Zemanův návrh, aby se velvyslankyní na Slovensku stala bývalá první dáma Livie Klausová, Zeman zase dosud neschválil Schwarzenbergovy adepty do jiných diplomatických postů.