Středečního jednání se nezúčastnili zástupci ODS, kteří se netají výhradami zejména vůči jednomu z adeptů, někdejšímu vojenskému prokurátorovi Jaroslavu Fenykovi. Na jednání výboru ale vůči žádnému z uchazečů o místo u Ústavního soudu žádné námitky nezazněly.

Zeman kromě Fenyka navrhl soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou a profesory právnických fakult Vladimíra Sládečka a Jana Filipa. Nominaci prezident zdůvodnil jejich odbornou zkušeností, praxí a publikační i pedagogickou činností.

Filip si získal sympatie senátorů tím, že by na rozdíl od většiny současných ústavních soudců byl pro projednání jejich žaloby na bývalého prezidenta Václava Klause kvůli novoroční amnestii. Podle něj by ještě byla možnost řízení obnovit, pokud by o to prezident požádal.

Fenyk zase zpochybnil důvodnost amnestie vyhlášené Klausem. "Nevěřím tomu, že by ministerstvo spravedlnosti souhlasilo s tím obsahem," uvedl. Sládeček chce u Ústavního soudu přispět svými znalostmi správního soudnictví. Vůči Tomkové senátoři žádné otázky neměli.

Senát má kandidáty na ústavní soudce volit na schůzi v příštím týdnu, a to možná za Zemanovy účasti. "Je to jedna z variant v programu pana prezidenta," řekl prezidentův kancléř Vratislav Mynář.