"Je to první rozhodnutí po sedmi letech, co byly žaloby podány. Předpokládám, že byly vybrány štrasburským soudem jako precedenční," řekl Axamit. Verdikt ještě nemá dopodrobna nastudovaný a analyzovaný, nicméně je zřejmé, že soud stížnosti zamítl z formálního důvodu, tedy že stěžovatelé nevyčerpali všechny možnosti dosáhnout spravedlnosti u české justice.

Ve Štrasburku se odškodnění za regulaci nájmů domáhá kolem 5000 majitelů domů z Česka. Regulace nájemného byla podle nich protiústavní, porušovala lidská práva a deformovala trh s nemovitostmi. Škody způsobené regulací vyčíslovali na desítky miliard korun. Axamit odhaduje, že zamítnutí se nejspíše vztahuje na většinu stížností, které také patrně nevyčerpaly všechny právní možnosti ve vlasti.

Rozhodnutí po sedmi letech

"Je to trochu absurdní, protože takto bychom se mohli u českých soudů dovolávat spravedlnosti třeba až do roku 2050," poznamenal. Dodal, že ani evropská justice nepostupovala nikterak rychle, když k zaujetí stanoviska potřebovala sedm let.

Podle právní zástupkyně majitelů domů Kláry Samkové má šanci u štrasburského soudu uspět několik desítek žalob majitelů domů. "Rozhodnutí soudu je natolik formalistické, že v podstatě odejmulo práva všem ostatním, kteří se neměli tu sílu 20 let soudit se svými jednotlivými nájemníky a Českou republikou," uvedla v České televizi. Nepřekvapilo ji, že soud takto rozhodl až v době, kdy už je deregulace nájemného dokončena, dodala. Rozhodnutí podle ní je předem domluvené s Českou republikou.

Axamit má podezření, že k zavrhnutí žalob vedly štrasburské soudce i politické tlaky z dalších členských zemí Evropské unie. "Regulované nájemné není jen česká věc. Vývoj v Evropě směřuje k popření jakýchkoliv kapitalistických a vlastnických práv," míní.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila s posledním dnem loňského roku. Týkala se zhruba 700 000 domácností. Podle odborníků pomohlo uvolnění činží snížit tržní nájemné, na druhou stranu lidem žijícím v dosud regulovaných bytech se náklady na bydlení výrazně zvýšily.