„Sjezd neformálně začal odpoledne, po Ostravě už se čile vyjednává. Bude to dlouhá noc,“ poznamenal ve čtvrtek jeden z vysoce postavených soc. dem. pro Právo.

Delagáti mají k dispozici sedadla jako v divadle.

Delegáti mají k dispozici sedadla jako v divadle.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Volba předsedy ČSSD bude zahájena v pátek odpoledne, obhájit funkci by měl Bohuslav Sobotka, který nemá protikandidáta.

Delegáti se scházejí.

Delegáti se scházejí.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Příliš se nepochybuje ani o tom, že prvním místopředsedou bude nadále Michal Hašek. Jiná situace panuje u řadových místopředsedů, hraje se hlavně o osud Jiřího Dienstbiera a částečně i Lubomíra Zaorálka. Oba jsou sice Sobotkovi spojenci, ale neoblíbení v krajských organizacích strany. Jejich případný propad by nahrál otevřeným i skrytým příznivcům Miloše Zemana.

To, že je Dienstbierova pozice ohrožena, potvrdili v sobotu ráno i delegáti sjezdu, se kterými Novinky hovořily. Podle jednoho z nich může proti Zaorálkovi hrát i výběr místa konání sjezdu, kdy delegáti musí sedět na sedačkách vedle sebe jako v kině, což ztěžuje vyjednávání.

První delegáti se scházejí.

První delegáti na sjezdu

FOTO: Pavel Karban, Právo

Do dění na sjezdu zasáhne i nový prezident Miloš Zeman. S napětím je očekáván jeho projev, který pronese ve 13 hodin.

Vítězslav Jandák na sjezdu soc. dem.

Vítězslav Jandák na sjezdu soc. dem.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Šest stovek delegátů v Kongresovém centru Gong v Dolní oblasti Vítkovic nebude sedět tradičně u stolů, ale v sedačkách jako v divadle, což může ztížit dohadování před jednotlivými koly volby členů vedení.