Ke schválení návrhu byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny všech senátorů. Nakonec jich pro návrh hlasovalo 61. Za schválení se v Senátu přimluvili i premiér Petr Nečas a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Kolem 50 českých vojáků by mělo v Mali začít působit počátkem dubna. Během prvního půl roku budou v Mali hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Až tato mise skončí, zapojí se Češi na další půlrok do výcviku malijských ozbrojených sil.

Jak už dříve informoval předseda vlády a zastupující ministr obrany Petr Nečas, Češi se do bojů s islamisty, kteří obsadili severní část afrického státu, nezapojí. Náklady na misi, které jsou limitovány částkou 220 miliónů korun, budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Islamisté od loňského jara ovládli sever země a nedávno začali postupovat na jih. Operacím na podporu malijských vojáků velí Francie. Francouzský ministr Francois Hollande nedávno oznámil, že se francouzská armáda začne v dubnu z africké země stahovat, vojáky prý čeká finální fáze operace proti islamistům.