„Podle právní úpravy platné do 8. března není v zákoně výslovně stanoveno, že by byl prezident stíhatelný za své činy ještě po vypršení mandátu,“ zopakoval v úterý Nespala.

„Já stojím pevně na právním názoru, že se to musí vysvětlovat ve prospěch obviněného a tudíž, že nejsou splněny podmínky pro to, aby po zániku mandátu bylo řízení dále vedeno,“ řekl Právu s tím, že Ústavní soud by měl řízení proti Klausovi zastavit.

Nastaly prý nové skutečnosti

Pro nestíhání bývalého prezidenta má Nespala připraveny i další argumenty. Ústavní soud by prý měl žalobu odmítnout na základě nových skutečností, které nastaly.

„Nový prezident konstatoval, že bezodkladně podepíše euroval, soudce Langer (kterého Klaus odmítl jmenovat kvůli nízkému věku, pozn. red.) prohlásil, že má advokátní kancelář a o jmenování soudcem už nestojí, v mezidobí rovněž rozhodl Ústavní soud tak, že nepřezkoumal na návrh Městského soudu v Praze prezidentskou amnestii,“ vyjmenoval Nespala skutečnosti, které podle něj vnášejí do žaloby senátorů nové světlo.

„Tedy jednotlivě ani v souhrnu skutky popsané v žalobě nejsou takového rázu, aby zakládaly stupeň závažnosti velezrady,“ dodal právník.