Hrabě a hraběnka z Wessexu zavítali do české metropole na pozvání české pobočky nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a britského velvyslanectví v Praze. Plánují navštívit některé vzdělávací a sociální instituce i zhlédnout prezentaci české kultury a britské módy. Edward je v Česku již potřetí. Naposledy to bylo v červenci roku 2005.

Setkání s prezidentem Milošem Zemanem bylo naplánováno na úterní odpoledne na Pražském hradě. Pro Zemana je to v roli prezidenta vůbec první oficiální zahraniční návštěva.

Prezident a princ se v doprovodu manželek sešli v Trůnním sále. Zeman přivítal princeznu Sophii kyticí květin. Princi Edwardovi řekl, že dnešek je pro něj teprve druhým pracovním dnem ve funkci a je rád, že jeho první host pochází z jeho oblíbené země.

Video

Princ Edward dorazil do Prahy

VIDEO: Novinky.cz

Jednou z hlavních částí princova programu je středeční předávání certifikátů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu talentovaným mladým lidem. Funkci předsedy princ převzal po svém otci, který nadaci založil. Pod svoji správou má v současnosti 140 účastnících se zemí z celého světa.

Podívá se na Královu řeč

Ve středu se hraběcí pár vydá do Divadla pod Palmovkou, kde zhlédne část zkoušky hry o králi Jiřím VI., Edwardově dědečkovi, známé z oscarového filmu Králova řeč.

Princ Edward je čtvrtým potomkem a třetím synem Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa. Narodil se 10. března 1964 a je sedmým v pořadí na královský trůn. S princeznou Sophií má dvě děti.