"Vojáci, nazdar!" pozdravil nastoupené jednotky hradní stráže a vybraných útvarů Zeman. Hlášení mu podal první zástupce náčelníka generálního štábu, generálmajor Miroslav Žižka.

Jako první přes nádvoří přešli vojáci s historickými prapory. Před Zemanem je na důkaz cti sklonili. Představených osm zástav byly kopie tří legionářských praporů, dvou z druhé světové války a tři z první republiky. Následoval slavnostní pochod. Představili se zástupci různých druhů vojsk - příslušníci z jednotek rychlého nasazení, průzkumníci či letci. Vojáci v polních uniformách měli nové zbraně, které armáda pořídila loni.

Zeman poděkoval občanům, že na Hrad přišli. Děkoval nejen svým voličům, ale i těm, kteří dali svůj hlas jeho protivníkovi Karlu Schwarzenbergovi. Přihlásil se k odkazu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE: Miloš Zeman složil slib a ujal se úřadu prezidenta
Zeman: Jako prezident chci dělat prostředníka, ne soudce
 Inaugurační projev Miloše Zemana
 Zemanův mandát klidný nebude, píše Economist
 V Zemanově prezidentském slibu byla chyba
 Zeman dostal sériovou Škodu Superb, místo popelníku má ale vysílačku

Ještě před Zemanem přišli na nádvoří předsedové obou komor parlamentu a Ústavního soudu se svým protějškem. Zemanovu dceru a manželku doprovodili důstojníci. Před budovou Hradu čekala na hlavu státu generalita.

Přehlídce přihlížel i dav Zemanových stoupenců. Pro zemanovce byl vyhrazen prostor podél katedrály. Měli tak nejlepší místa s výhledem na vojenský průvod. Zábrany na nádvoří se posunuly a prostranství se otevřelo pro veřejnost. Z přehlídky odešel prezident za zvuku zvonů do katedrály.