„Těmi kyberútoky se jako zpravodajská služba zabýváme, a to i ve spolupráci s policií a Národním centrem kybernetické bezpečnosti. Jsou podnikány kroky, které by umožnily podobným činům, pokud možno, předcházet a útočníky identifikovat. Je však nutno dodat, že odhalení konkrétních pachatelů je mimořádně složité,“ řekl ve čtvrtek Právu mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

V podobném duchu hovořil i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz. Jsme samozřejmě součástí systému, který na té věci pracuje, takže jsme zejména v kontaktu s Národním bezpečnostním úřadem. A jinak plníme svou zákonnou úlohu, tedy zajišťujeme informace mající dopad na bezpečnost ČR a řekněme, že cyber security patří jistě mezi priority, které pokrýváme,“ uvedl Schwarz.

Počítá s tím, že se zúčastní i úterního jednání Rady pro kybernetickou bezpečnost.

ČTĚTE TAKÉ:
Další vlně masivních kybernetických útoků čelí mobilní operátoři
Český internet čelí nejmasivnějším pirátským útokům v historii
Kvůli internetovým útokům zasedne Rada pro kybernetickou bezpečnost

Nic není vyloučeno

Právo oběma zpravodajským službám položilo také otázku, zda počítají a případně se tedy chystají na možný útok hackerů i jejich servery.

"Nic není vyloučeno a naše služba samozřejmě dělá určité kroky," poznamenal k tomu mluvčí BIS s tím, že ale vytvářet bezpečný kyberprostor je leckdy obtížnější než zajišťovat bezpečí v reálném světě.

Více o útoku DDoS naleznete zde.

Výsledkem útoku podle něj může být ale jen zablokování veřejného internetového serveru, vnitřní systém této tajné služby prý nebude naprosto v žádném ohrožení. To samé prý platí i pro ÚZSI.

"Náš systém už je budován tak, aby k žádnému napadení nemohlo dojít. Na druhou stranu když máte systém, který není stoprocentně oddělen od vnější sítě, tak jakási teoretická možnost vždycky existuje," doplnil šéf ÚZSI.