"Jeho místo se tak stane předmětem volné soutěže. Já se do ní pokusím vstoupit a budu hledat podporu v řadách ODS. Budu se je snažit přesvědčit, že mám recepty, které by mohly přivést ODS k vítězství i ve volbách v roce 2006," uvedl Bém.

Zahradil již před časem oznámil, že svůj stranický post na kongresu obhajovat nehodlá. Bém zopakoval, že za předpokladu úspěšného tažení ODS v letošních evropských, krajských a senátních volbách nechce nahradit šéfa Mirka Topolánka.

Přesto naznačil, že má ve straně vysoké cíle. Topolánek podle něho bude mít letos přesvědčivý mandát pro obhájení pozice. "Druhá věc nicméně je, jakým způsobem se bude vyvíjet politická situace v roce 2005 a 2006, před parlamentními volbami. Tady bych už zdaleka takovým optimistou nebyl. Začne se ukazovat, jak je vedení ODS silné, nebo ne a nakolik je připraveno na převzetí politické zodpovědnosti ve státě," soudí Bém.

Před volbami do Sněmovny se podle primátora začne lámat chleba. "Já sám za sebe bych rád k lámání takového chleba přispěl a podílel se na zformulování základních představ o tom, jak by měl vypadat stát po parlamentních volbách v roce 2006," uvedl.

Nečas: ambice ať ještě odloží

Rezervovaně na Béma reagoval místopředseda ODS Petr Nečas: "Jsem přesvědčen, že by se všichni klíčoví lidé v ODS v tuto chvíli měli soustředit především na výsledek trojích voleb v letošním roce a své osobní ambice odložit a zbytečně brzy nerozbíhat volební kongres," řekl Právu.

Dlouholetý Bémův spolupracovník a člen pražské ODS Zahradil na dotaz Práva uvedl: "Samozřejmě potvrzuji zcela jednoznačně, že pokud pan primátor tuto ambici má, tak já ji podporuji a určitě mu budu pomáhat svým vlivem nebo nějakým dosahem, který v ODS ještě mám, aby na funkci prvního místopředsedy dosáhl." Podle Zahradila je Bém perspektivní politik. Funkce prvního místopředsedy by navíc měla být zachována pro hlavní město, soudí Zahradil.

Bém je - na rozdíl od Topolánka - známý jako jeden z oblíbenců čestného předsedy ODS, prezidenta Václava Klause, který má na stranu zjevně stále určitý vliv. Část ODS Béma prosazovala na předsedu už po Klausově avizovaném odchodu v roce 2002. Primátor však nakonec o žádnou z nejvyšších funkcí neusiloval.