„Pan prezident Zeman má zájem, aby ukončil svůj mandát v Evropském parlamentu a vyslyšel jeho přání, aby se stal velvyslancem v Ruské federaci,“ řekl Filip při odchodu ze Zemanovy kanceláře v pražské Loretánské ulici.

"Je to naprostá pravda," potvrdil pak novinářům Filipova slova sám Zeman.

Filip se v pátek 1. března s Remkem sejde. Chce zjistit, zda má europoslanec o místo ambasadora v Moskvě zájem. Remek už přitom před časem odchod do Ruska nevyloučil. Právu sdělil, že pokud dostane seriózní nabídku, bude se jí zabývat. „Kdyby tato otázka byla seriózně nastolena, seriózně bych jí zabýval,“ prohlásil.

S Remkem v Moskvě nemá problém ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Umím si to představit,“ řekl pro středeční LN. Filip po rozhovoru se Zemanem uvedl, že mu bylo toto ministrovo stanovisko na jednání potvrzeno.

Remka by nahradila Flasarová

Šéf KSČM se přitom vůbec nebrání tomu, aby se Remek velvyslancem v Rusku stal. Neobává se toho, že odchodem z Evropského parlamentu přijde jeho strana o výraznou osobnost. A dal najevo, že to naopak považuje za výhodné pro komunisty.

„O Vladimíra Remka nepřijdeme jako KSČM. Jako případný velvyslanec v Ruské federaci bude důležitý pro všechny občany ČR a v tomto ohledu to, že byl za KSČM poslancem Evropského parlamentu, asi nikdo nevymaže,“ prohlásil.

Pokud Remek zamíří na post ambasadora v Moskvě, jeho místo v Evropském parlamentu obsadí vedoucí oddělení zahraniční politiky KSČM Věra Flasarová. Ta už ostatně europoslankyní byla. „Je výraznou osobou KSČM, pokud jde o zahraniční politiku,“ ocenil možnou Remkovu nástupkyni Filip.