Žádné nelichotivé komentáře na Havlovo jméno prý Klaus nedělal. "To jsou všechno věty, které já říkám dávno, ne-li dokonce desetiletí. Byly to lehce nahozené věty, za které se vůbec nestydím, které, myslím, jsou správné a pravdivé, a navíc říkal jsem je už dávno," řekl Klaus.

Havlismus jako ozvěna francouzského jakobínství

Klaus se v rozhovoru pro týdeník Do Rzeczy vyjadřoval na adresu Havla velmi kriticky. Jeho ideologii nazval havlismem a přirovnal ji k ozvěně francouzského jakobínství. Havel podle něj chtěl místo demokracie elitářskou postdemokracii, trh nazýval hokynářstvím. [celá zpráva]

Ve středu kvůli tomu vyzvali představitelé českého centra mezinárodního PEN klubu Klause, aby s útoky na Havla přestal. [celá zpráva]

Klaus se rovněž ve čtvrtek vyjádřil na téma absence ministra obrany. To, že po odchodu Karolíny Peake z čela resortu ještě nebyl vybrán její nástupce, označil za chybu. "Skoro automaticky jsem myslel, že v prvních dnech ledna za mnou pan premiér přijde s nějakým návrhem. Nic takového se nestalo," poznamenal Klaus. "Nemáme ministra ani první týden v lednu, ani první týden v únoru. Já myslím, že to dobře není," podotkl.

Klaus také uvedl, že jmenování Karolíny Peake ministryní obrany měl od počátku za chybu. "Samozřejmě panu premiérovi jsem jmenování paní Peake rozmlouval," uvedl.

Obranu řešila i Sněmovna

Kvůli neobsazenému postu ministra obrany musel ve čtvrtek ve Sněmovně předkládat resortní materiály ministr dopravy, neboť premiér Petr Nečas (ODS), který je vedením ministerstva pověřen, chyběl.

Opoziční zákonodárci v této souvislosti zmínili neudržitelnost stávající situace a nabádali nepřítomného premiéra, aby se už konečně rozhodl, kdo resort povede. „Věřím, že koalice není tak personálně vyprázdněná,“ konstatoval bezpečnostní expert ČSSD Jan Hamáček.