"Určitě se ještě neseznámil pan doktor Rath, který se doseznamuje. Zhruba polovina z nich už podepsala seznámení se spisem, takže ta druhá polovina to musí stihnout do konce tohoto týdne," uvedl Jirát.

Obvinění mají spis k dispozici od začátku ledna, podle zástupce tak měli dostatek času. "Je to vazební věc a my to prostě z tohoto důvodu nemůžeme donekonečna protahovat," podotkl žalobce.

Ratha policie obvinila loni v květnu z přijetí sedmimiliónového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze.

Ve vazbě Kott a Pancová

Podle vyšetřovatelů si poslanec vzal sedm miliónů korun za zmanipulování zakázky na opravu zámku v Buštěhradu. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Poslanec obvinění odmítá.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.