Letadla Spojených států, protože jiné země (Rusko?) touto technologií nedisponují.

Vývoz Věry do Číny je průlom. Věřina babička Tamara byla ve své době také skvělá, díru do světa ale neudělala. Před listopadem se jich několik vyvezlo do tehdy spřátelených zemí, poté ale dostala embargové úbytě a skončila. Vývozem do Číny by však její vnučka nakročila do velkého světa. Je to dobré? Je to špatné? V každém případě je to důvod k zamyšlení.

Zejména ministerstvo zahraničí se dlouho bránilo dát Omnipolu na vývoz Věry do Číny licenci. Ministr zahraničí Svoboda souhlasil prý až poté, co předseda lidovců Miroslav Kalousek "zpracoval" premiéra Špidlu argumentem, že jinak do Číny nevyvezeme "ani hřebík". Argument jistě neoslyšitelný, jen kdyby neměl zvláštní pachuť: vztahy Miroslava Kalouska k Omnipolu jsou, mírně řečeno, velice srdečné. Ale to jen tak na okraj českého rybníčku.

Závažnější je jiná věc. Cesta Věry do Číny určitě nevyloudí úsměv na tváři Spojených států. Čína není nepřítel USA, protivník však jistě, především kvůli Tchaj-wanu, jehož je Washington nepsaným ochráncem. Věra nezabíjí, je to defenzivní zbraň, ale v nepravděpodobném, teoreticky však možném konfliktu Čína-Tchaj-wan by roli účinné zbraně hrát mohla. Navíc Čína ještě zdaleka není demokracií podle euroatlantických standardů, byť v tomto směru učinila významné pokroky.

Jak snadné by bylo říci "ne" k vývozu Věry! Kdyby ovšem stejnou zásadovost vyznávali všichni naši spojenci v NATO. Ale těžko najdete na světě zemi, kde by nebyly americké zbraně, a prakticky v každé zemi, pachtící se po jaderných zbraních, lze najít spoluúčast západní technologie. Roste ve mně podezření, že - až na výjimky - jsou různá embarga dobrá jen k tomu, aby je zaplnili ti mocní v okamžiku, který si sami určí. Naopak, výrazem solidarity by jistě byl například nákup Věry našimi spojenci. Brání tomu něco?

Nelíbí se mi Věra v Číně. Má se však Česko ucházet o šampionát v hlouposti? Věra je byznys a Čína je země byznysu zaslíbená. Výstižné staročeské úsloví praví: tvrd kozel dojiti!

PRÁVO 6. dubna