Novinářům to řekl Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Ceny léků totiž ovlivní daň z přidané hodnoty (DPH), kterou budou nově platit i lékárny. "Zhruba o jedno procento z ceny léku zaplatí pacienti víc v těch lékárnách, které se již zaregistrovaly jako plátci DPH nebo se do 1. května ještě zaregistrují. Zbylé lékárny tak pravděpodobně učiní po 1. červenci, kdy vyjde nová cenová vyhláška. Se změnami DPH již bude počítat, a pacienti by již za plně hrazené léky nic nedopláceli," řekl Chudoba.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková Právu sdělila, že situaci nevidí tak dramaticky: "Teď se ukáže konkurence lékáren. Jedno procento zvýšení mohou promítnout do snížení své marže, která už je dost vysoká." Podle lékárníků činí 18 až 19 procent z ceny léku.

Podle Chudoby se pacient od května do července může setkat s doplatkem asi ve čtvrtině z téměř 2500 lékáren a výdejen a má se týkat zhruba 1080 léků. "Nebude už platit, že v každé lékové skupině musí být alespoň jeden lék plně hrazen ze zdravotního pojištění. Právě zvýšení o jedno procento se týká těchto léků a dále asi 600 léčiv, které mají dohodnutou tzv. nejvyšší cenu," uvedl Chudoba.

Dodal, že ministerstvo zdravotnictví a Všeobecná zdravotní pojišťovna v tomto nesplnily svoji povinnost před vstupem země do Evropské unie, a "ač jsme je na danou situaci upozorňovali, náprava nepřišla." Podle vrchního ředitele právního odboru VZP Karla Hlaváčka nemůže pojišťovna bez změny předpisů úhrady navýšit. "Je ještě měsíc na to, aby vše bylo upraveno," řekl.