O tom, jak vysoké budou 14. platy, bude vláda ještě jednat. Školské odbory tvrdí, že na mnoha školách navíc nejsou ani peníze na osobní ohodnocení a odměny, a tak víc než pětina z 200 tisíc zaměstnanců ve školství bude mít letos v celoročním součtu nižší výdělek než loni.

Odbory vládě vytýkají, že je první, která od roku 1989 zaměstnancům sníží celoroční příjmy. "Ty se zatím buď zvyšovaly, nebo maximálně stagnovaly. Ani po legendárních balíčcích v roce 1997 nebyly nižší," říká šéf školských odborů František Dobšík.

Přijdou údajně o desítky tisíc

Nejhůř na tom budou podle odborů nepedagogičtí pracovníci, kteří se za rok propadnou proti loňsku až o desítky tisíc korun. Školníci podle propočtů z některých škol přijdou až o 30 tisíc korun, uklízečky o 28 tisíc korun a kuchařky o 26 tisíc korun. Mzda klesne i učitelkám mateřinek a o několik stovek si pohorší i pedagogové středních škol.

"Učitelé základních škol na tom budou sice lépe, ale jejich přídavek nebude činit 2000 až 3000 korun měsíčně, jak slibovalo ministerstvo, ale maximálně 500 až 1000 korun," řekl Dobšík. Odboráři tvrdí, že krize ve školství je na spadnutí. Už teď se podle nich kvalita výuky zhoršuje, a až vstoupíme do Evropské unie, nebudeme schopni členským zemím konkurovat.

Rozhodnutí vlády podle odborů negativně dopadne i na žáky, protože ovlivní kvalitu výuky. "Vzdělávací reforma, kterou připravuje ministerstvo, se nemusí povést. Nové rámcové vzdělávací programy, které zavádí školský zákon, předpokládají, že učitelé budou víc aktivní a kreativní. Pokud nás ale nezaplatí, mohou očekávat, že budeme nadšeně tvořit školní vzdělávací programy?" prohlásil varovně Dobšík.

Informace budou nejpozději do 14. dubna

Odboráři tvrdí, že akce nejsou namířeny proti dětem. Pro rodiče připravili dopisy, kde jim vysvětlují důvody protestů. Zároveň jim slibují, že tentokrát budou informováni včas, jestli se jejich škola ke stávce připojí. Učitelé to musí ředitelům škol nahlásit do 14. dubna, tedy týden předem. Rodiče pak budou informováni prostřednictvím žákovských knížek nebo školních deníků dětí, ale také na vývěskách školních budov.

Co ale nastane, pokud ani stávkou odboráři vládu nepřesvědčí? "Jsme ochotni jít na kompromis, a tím jsou 13. a 14. platy aspoň ve výši dvaceti procent. Pokud se ale s vládou nedomluvíme, přitvrdíme. Nevylučuji ani delší přerušení výuky ve školách, ani veřejné demonstrace," dodal Dobšík.