„Měli jsme možnost s panem prezidentem Zemanem mluvit po relativně dlouhém časovém období. Viděli jsme se naposledy osobně před deseti lety,“ řekl po schůzce v pražské Loretánské ulici Sobotka novinářům. Na tykání během dlouhého setkání nedošlo. „S Milošem Zemanem si netykáme,“ prozradil lídr ČSSD.

Podle budoucího prezidenta proběhly schůzky s Haškem a Sobotkou v klidném duchu. „Byly to schůzky, které probíhaly v ovzduší vzájemného porozumění,“ poznamenal.

Levicovou koalici nechceme, tvrdí Sobotka

Sobotka během jednání řekl Zemanovi, že bude na březnovém sjezdu prosazovat, aby soc. dem. kandidovala ve volbách samostatně.

Odmítl tak koncept místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha jít do předvolebních koalic s levostředovými stranami nebo Zemanův plán na sjednocení levice po slovenském vzoru. „Soc. dem. by měla kandidovat jako samostatná politická strana. Součástí mého konceptu nejsou předvolební koalice soc. dem.,“ řekl Sobotka.

Se Zemanem se shodl, že je vláda Petra Nečase (ODS) neúspěšná. „Domnívám se, že jsme se shodli na tom, že současná vláda je neúspěšná,“ uvedl. Pokud současná vládní koalice ještě více oslabí, je připravena sociální demokracie vyvolat šesté hlasování o nedůvěře. „Jsme připraveni iniciovat hlasování o vyjádření nedůvěry vládě, ale to bude záležet na situaci v Poslanecké sněmovně,“ prohlásil šéf ČSSD.

Se Zemanem si potvrdil, že po inauguraci už ve funkci prezidenta navštíví sjezd sociální demokracie v Ostravě. Hlava státu zde promluví v pátek 15. března. Sobotka též přislíbil, že jeho strana bude prosazovat majetková přiznání, která podporuje právě Zeman.