Jezy by měly vyrůst v Malém Březně a Prostředním Žlebu a jejich stavba by stát přišla nejméně na šest miliard korun.  "Stavba jezů by nevratně poškodila přírodu horního Labe a podle dostupných studií je ekonomicky neodůvodněná," informovala Novinky Zuzana Drhová z asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh.

Proti jezům ekologové bojují peticí, kterou podle Zeleného kruhu podepsalo více než 15 tisíc lidí. Jako alternativu odpůrci jezů zdůrazňují možnost využít volnou kapacitu železnice podél Labe. "Železnice podél Labe je navíc modernizovaná na transevropské parametry. Investice, které vyžaduje, jsou tedy převážně záležitostí údržby a modernizace vozového parku, které bude nutné vynakládat nehledě na jezy," uvedl Pavel Přibyl z Hnutí Duha.

:. ANKETA
Je podle vás stavba jezů na Labi opodstatněná? Hlasujte v anketě na konci článku.

Se stavbou jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu se mělo začít již v roce 2002 a termín dokončení byl tehdejší vládou Miloše Zemana stanoven na rok 2007. Přípravné práce ale musely být zastaveny, když se v březnu 2001 k projektu negativně vyslovil tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). Na negativním stanovisku ministerstva životního prostředí se nic nezměnilo ani nyní, kdy je šéfem resortu Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Poslanecká sněmovna 20. února souhlasila se Senátem a zamítla v zákoně o vnitrozemské plavbě výjimku pro stavbu jezů na Labi, kterou prosazoval poslanec ČSSD Jaromír Schling.