Ministr financí jej zdůvodňuje tím, že zákonodárci stejně podle něho neumějí instrument využívat, jak by měli. Vydávání poslanců k trestnímu stíhání by se nestávalo předmětem politického boje, poznamenal.

Stejnou poslaneckou novelu, která ruší doživotní imunitu, Sněmovna schválila loni v únoru. Později ale narazila v Senátu, senátoři ji i kvůli absencím řady z nich nepřijali o dva hlasy. Poslanci a také senátoři obratem předložili úpravy znovu.

Nadále by podle předlohy platilo, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce.

Klub pro LIDEM a méně obstrukcí

Poslanci se v úterý zabývali i změnou jednacího řádu Sněmovny. Ta má mimo jiné snížit počet poslanců, kteří by si mohli vytvořit z deseti na šest. Opozice návrh kritizuje coby úlitbu pro stranu LIDEM, která má ve Sněmovně osm hlasů, přičemž dva z exposlanců VV do strany nevstoupili.

Opoziční poslanci hovořili o změně jako o "politické prostituci" či "formě politické korupce".

Koalice navrhuje v novele i další změny. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) chce omezit řečnění poslanců na počátku schůze. Poslanci by při předkládání návrhů změny programu  měli být v proslovech omezeni podobně jako u faktických poznámek na dvě minuty. Jen v úterý se jednání a hlasování o pořadu schůze protáhlo na dvě hodiny.

Koalice rovněž chce, aby opozice ztratila právo zablokovat závěrečné schvalování zákonů v jiných hodinách, než jsou zákonem stanovené středy a pátky od 09:00 do 14:00. Nyní k tomu stačí veto nejméně dvou poslaneckých klubů. Podle koalice by to mělo omezit obstrukce. Opozice hovoří o omezení práv.

Novela vznikla v Senátu, který chce, aby zákonodárci museli úpravy předložených norem vždy řádně zdůvodnit. Zakázat chce také doplňování předloh o nesouvisející úpravy. Předseda poslanců ODS Marek Benda ale chce všechny změny navržené Senátem vypustit.