Většina dosavadních návrhů dosud respektovala „nárok“ občanských demokratů na tuto funkci. Výjimkou byly pouze návrhy poslanců KSČM, kteří chtěli do křesla prezidenta prosadit svého Vladimíra Koníčka. ODS přicházela ale se jmény, která byla pro ostatní strany nepřijatelná, neboť šlo o aktivní nebo vysloužilé politiky, např. Ivan Fuksa nebo Zdeňka Horníková. Nyní se mluví o bývalém jihočeském hejtmanovi Janu Zahradníkovi.

ČSSD je podle předsedy jejich poslaneckého klubu Jeronýma Tejce připravena jednat o všech návrzích. Vadilo by jim jen to, kdyby kandidát nebyl odborníkem na kontrolu a na veřejnou správu a přecházel by přímo z politické funkce. „Chtělo by to určitou „karanténu“,“ prohlásil Tejc. Obě jejich podmínky zkušená daňová poradkyně Trezziová splňuje. Náměstkyní na financích byla mj. i za dnešního předsedy soc. dem. Bohuslava Sobotky.

Koaliční roztržka na obzoru

Občanští demokraté o její podpoře ale neuvažují, dávají přednost právě Zahradníkovi. Pokud bude tedy TOP 09 na její kandidatuře trvat, vyvolalo by to další koaliční roztržku.

Jak řekl Právu Tejc, pro soc. dem. je Trezziová dobrou kandidátkou. Mohli by jí tak při volbě ve Sněmovně teoreticky podpořit. „Pokud by ale nedošlo k žádné dohodě, dáme přednost vlastnímu kandidátovi, a předložíme k hlasování poslancům dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu,“ uvedl.

Lhůta pro podávání návrhů na kandidáta na funkci prezidenta NKÚ končí ve středu. Sněmovna by mohla o tom, koho navrhne ještě Václavu Klausovi ke jmenování do čela úřadu, hlasovat ještě na této schůzi Sněmovny v polovině února.

Budoucí prezident Miloš Zeman krátce po svém zvolení prohlásil, že by se mu v čele NKÚ líbil současný senátor a bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Ten však je nepřijatelný jak pro ODS, tak i pro TOP 09.