Návrh předpokládá, že by se po Havlovi jmenovala spojnice mezi katedrálou sv. Petra a Pavla a Divadlem Husa na provázku. Prostor, který ústí do Petrské ulice, zatím žádné jméno nenese. „Principiálně jsme rádi za každý podnět, který vede k oživení centra Brna. Je to pro nás signál, že obyvatelé, spolky či organizace zajímá, co se v Brně děje, a mají pocit, že stojí za to se do veřejného života zapojit,“ prohlásil Šťástka.

Projednání návrhu na pojmenování podléhá formalizovaným postupům a musí ho projednat zastupitelstvo Brna-středu i zastupitelstvo městské. „Abychom poskytli zastupitelům potřebné informace pro rozhodování, zeptáme se nejdříve na názor občanů, a to prostřednictvím ankety v tištěném zpravodaji i na webových stránkách radnice,“ nechce nic uspěchat Šťástka.

Místo navrhované k pojmenování po Václavu Havlovi spojuje Petrov s Divadlem Husa na provázku

Místo navrhované k pojmenování po Václavu Havlovi spojuje Petrov s Divadlem Husa na provázku

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Sám starosta přiznal, že není velkým příznivcem překotného stavění pomníků ani pojmenovávání ulic. „Malá ulička v historickém centru, navíc přímo u významného brněnského divadla, by jistě měla svoje kouzlo a pravděpodobně i přitažlivost pro turisty. Stejně tak ale rozumím i argumentu, že by měla být s významným jménem spojena významná městská třída, třeba v Jižním centru. Z řad občanů ale zaznívají i kritické hlasy, které překotné pojmenovávání ulic nebo stavění soch jako vyjádření pocty Václavu Havlovi nepovažují za důstojné s argumentem, že sám Havel by si nic takového nepřál,“ zrekapituloval starosta.

Ulička, která byla v uplynulých měsících zrekonstruována, zatím nepatří k nejmalebnějším brněnským zákoutím, v jejím okolí se rádi zdržují bezdomovci a kvůli její malé frekventovanosti si ji někteří Brňané „pletli“ se záchody. Do omítky už zde zřejmě jeden z podporovatelů přejmenování vyryl nápis - Havlova ulice.