"Vzhledem k předpokládaným hodnotám průtoku ve Vltavě bude dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) od 22:00 zastavena lodní doprava v centrální Praze, budou postavena mobilní hrazení na Zbraslavi a na Starém Městě a budou uzavřena ocelová těsnicí vrata v nábřežní zdi na Smetanově nábřeží," uvedlo tiskové oddělení magistrátu. Zastavily se i přívozy v Modřanech, Sedlci a Podbabě - Pohoří.

Magistrát už dopoledne vyzval řidiče, kteří na náplavkách parkují, aby odjeli. Vozy, co na místě zůstaly, byly odtaženy.

Náplavky se vyklízejí preventivně, voda by mohla stoupnout tak, že se jich část ocitne pod vodou.

Zavírání protipovodňových vrat na Vltavě u Čertovky

Zavírání protipovodňových vrat na Vltavě u Čertovky

FOTO: Petr Horník, Právo

Mezi 12:00 a 13:00 se uzavřela vrata do Čertovky, opatření je taktéž preventivní, vrata se zavírají vždy, když první stupeň hrozí.

Auta odtažená z náplavek si řidiči mohou vyzvednout na parkovištích na Těšnově, Kotlářce a v Lublaňské. Za odtah se neplatí. Pokud si někdo auto nevyzvedne, bude, až nebezpečí pomine, vráceno zpět na místo.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Odtah automobilů z pražských náplavek. Zdroj: Novinky.cz

Magistrát nechá odtáhnout i loď pro bezdomovce Hermes, která kotví u Štefánikova mostu.

Jihočeské řeky mají první stupeň

V 07:00 byl průtok ve Vltavě v Malé Chuchli asi 420 metrů krychlových za sekundu a výška hladiny byla 120 centimetrů. První stupeň se vyhlašuje při výšce 130 centimetrů.

Na prvních stupních jsou některá místa na významných přítocích Vltavy Berounce a Sázavě. Vltava na horním a středním toku zatím zvýšenou hladinu nemá, spíše její přítoky Lužnice či Otava.