"Výklad k amnestii nebyl žádný, ten si museli udělat soudci sami," řekl listu prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. Na rozdíl od minulosti neměli tentokrát o amnestii soudci žádné informace předem a dozvěděli se o ní až z Klausova novoročního projevu.

Jen v Teplicích soudci odhalili tři případy takových chybných propuštění vězňů a dá se čekat, že další se objeví i v jiných regionech. "V takovém množství propuštěných se může chyba stát. Pres je jedna věc a také se mohlo stát, že soudce neměl všechny potřebné informace. Odsouzený mohl být ve věznici za jeden čin a o jiném rozsudku za jiný čin soudce vědět nemusel," řekl MfD pražský soudce Kamil Kydalka.

Teplický soudce například potřeboval vyslechnout jednoho z vězňů kvůli šetření jeho další kauzy. Ve věznici se však dozvěděl, že dotyčný byl při amnestii propuštěn a to přesto, že se jednalo o recidivistu, který v posledních pěti letech dostal hned několik trestů. Soudce nyní bude muset vydat na výtečníka zatykač, přiblížil list jeden z konkrétních případů.

Soudce, který jej z vězení propouštěl, neměl zřejmě o dalších trestních řízeních informace.

Nejde o chybu systému, tvrdí ministr

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) si myslí, že jde o selhání jednotlivce. Výklad amnestie byl podle něj jednoznačný. "Pokud jde o jeden případ z 6400 amnestií, tak to nemůže být systémová chyba," řekl MfD. Nikdo na soudce netlačil, aby rozhodovali rychle, neexistuje žádná časová lhůta," dodal.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

FOTO: Milan Malíček, Právo

Končící prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii k 20. výročí vzniku samostatné České republiky.