Amnestii může projednat Ústavní soud: prezident Václav Klaus podle Zemana jednal protiústavně. „Zejména článek číslo 2 je jasně protiústavní. Lišíme se v tom, že Karel Schwarzenberg považuje omezeně amnestii za užitečnou, já bych se toho práva vzdal,“ řekl Zeman.

„Bylo by to velmi zajímavé a asi dobré,“ zodpověděl Schwarzenberg otázku, zda by bylo správné, kdyby Ústavní soud amnestii zrušil.

Spojenectví s Klausem

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg opět upozornil na spojenectví svého rivala Miloše Zemana s dosluhujícím prezidentem Václavem Klausem.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou v TV Nova

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou v TV Nova

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Jsou v politice stejně dlouho, vždy se dobře snášeli. Vytvořili spolu opoziční smlouvu, která existovala vždy a lehce růžově zbarvená bude pokračovat jeho politikou. To neznamená, že by na sebe občas neútočili. Politika vyžaduje jisté divadlo před voliči, což zdatně předváděli,“ řekl Schwarzenberg.

Miloš Zeman zase varoval, že stane-li se prezidentem Karel Schwarzenberg, bude to znamenat výrazný politický postup Miroslava Kalouska. „Zřejmě by se stal prvním místopředsedou vlády a přinejmenším vlivným poradcem prezidenta, třeba při vybírání členů bankovní rady,“ prohlásil Zeman.

Schwarzenberg kontroval, že v téhle oblasti by se radil s jakýmkoliv ministrem financí.

Diplomatické faux pas

Debata se dotkla i diplomatických lapsů, které oba kandidáti v ústavních funkcích udělali: moderátorka připomněla Miloši Zemanovi, že jako premiér přirovnal Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi.

Video

Prezidentští kandidáti o zahraničních faux pas. Zdroj: TV Nova

Zeman si za svým tehdejším výrokem i dnes stojí. „Jsem přesvědčen, že Arafat byl terorista, nikdy neměl dostat Nobelovu cenu, tak jsem to řekl. Stejně jako jsem se vyjádřil o íránském prezidentovi, že je šílenec, protože opakovaně řekl, že chce vymazat Izrael z mapy,“ trval na svém Zeman.

Schwarzenberg se zase musel popasovat se svým bonmotem o bývalém italském premiérovi Silviu Berlusconim, o němž se kdysi vyjádřil, že „prošoustal“ reformy. Berlusconi to údajně od Schwarzenberga vzal jako uznání a dal mu později za pravdu. „Jako prezident bych asi volil jiná slova, nerad se totiž opakuji,“ zavtipkoval Schwarzenberg.

Došlo i na lapsus současného prezidenta Václava Klause, který si na státní návštěvě v Chile strčil do kapsy protokolární pero, čímž si vysloužil velkou pozornost zahraničních médií.

Zeman se Klause částečně zastal. „Byl bych raději, kdyby se zahraniční média věnovala spíše Klausově zpackané kupónové privatizaci nebo jeho výroku, že nezná špinavé peníze. Tento incident pokládám za naprostou prkotinu, ale chápu, že bulvární média se na tuto komickou záležitost soustřeďují,“ řekl Zeman.

První dáma

Prezidentští kandidáti hovořili i o případných prvních dámách. Podle Zemana by nevadilo, že je manželka prezidenta cizinka, jak dokázal na příkladu Charlotte Masarykové, která se podle něj naučila perfektně česky. Problém s jazykem podle něj vzniká, protože „žena prezidenta nedoprovází muže jen na zahraničních cestách, ale také po regionech, tam je určitá obtíž.“

Video

Prezidentští kandidáti o svých o svých manželkách. Zdroj: TV Nova

Na připomínku, že Zemanova manželka není veřejnosti příliš známa, Zeman odvětil s poukazem na svá konkrétní funkční období: „ Moje manželka vykonávala funkci třetí a čtvrté dámy, má za sebou šestiletou praxi, kterou zvládla.“

Schwarzenbergova manželka Therese by podle svého muže vykonávala funkci první dámy omezeně, "čas od času", protože se špatně pohybuje.