„Ve společnosti lidí nenajdeme „andělského“, úplně bezchybného kandidáta. A tak ať uvažujeme, jak chceme, jediným kandidátem pro současnou volbu je pro nás a pro ty, komu leží dobro společnosti na srdci, pan Karel Schwarzenberg,“ prohlásil Vlk.

Na adresu Miloše Zemana nešetřil kritikou. Vadí mu zejména to, že se ucházel u komunistů o podporu. „Jestliže je někdo schopen se ponížit a prosit o volební podporu reprezentanty minulého totalitního systému padesátých i pozdějších let, kteří způsobili tolik zla v naší nedávné minulosti, ukazuje, že mu jde především o dosažení vlastního cíle za jakoukoliv cenu,“ řekl.

Negativní kampaň usnadňuje rozhodování

Ohradil se proti kampani, která se v posledních dnech přiostřuje. Podle něj to ale zjednodušuje rozhodování, neboť kandidát, který se nebojí užít v kampani i negativní zbraně, "ukazuje, že mu jde především o získání vlastního prospěchu za každou cenu, i kdyby se měl spojit s ‚čertem’“.

Kardinál zároveň vyzval voliče, aby přišli k volbám. „Je třeba se nenechat strhnout emocemi, dobře rozvažovat, vzít rozum do hrsti, sebrat odvahu a opravdu jít k volbám. Arogancí poslední fáze kampaně a špinavými metodami polopravd a lží některých jejích aktérů se nenechat odradit,“ napsal.

Duka se nevyjádřil

Arcibiskup Dominik Duka zatím nikoho jmenovitě nepodpořil. Na dotaz Novinek, zda se veřejně přikloní k nějakému kandidátovi, odkázal mluvčí České biskupské konference Aleš Pištora na prohlášení konference z 15. ledna. V něm stojí: „Věříme, že k druhému kolu prezidentských voleb všichni přistoupíme se stejnou vážností a svůj hlas dáme tomu kandidátovi, od kterého očekáváme, že jako státník naplní vědomí odpovědnosti za zemi, dokáže důvěryhodně reprezentovat naši kulturu a opírá se o vnitřní morální kodex.“

Prezident Václav Klaus (vlevo) zavítal na pražské arcibiskupství, aby se setkal se členy biskupské konference.

Prezident Václav Klaus (vlevo) zavítal na pražské arcibiskupství, aby se setkal se členy biskupské konference.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ani biskupové neřekli, koho v prezidentské volbě podporují. V prohlášení, které vydali před středečním obědem s prezidentem Václavem Klausem, nicméně naznačili, že je jim zřejmě bližší Schwarzenberg. „Toto setkání spadá do zjitřené doby, neznamená podporu biskupů vyjádřením a postojům prezidenta republiky ve volební prezidentské kampani,“ stojí v prohlášení.