Pisatel dopisu se odvolává na údajné "hovadiny" páchané poslanci a jako příklad uvádí zvýšení televizního a rozhlasového poplatku. Poslance varuje před temnými zákoutími a uvádí typy střelných zbraní, které by k likvidaci použil.

"Nejsem psychopat. Nikdy bych něco takového neudělal. Je to jen výstraha, ale může se najít někdo, kdo to může realizovat," řekl Novinkám Žižka. Mail prý poslal všem 200 poslancům. Asi 20 z nich mu zcela normálně odpovědělo, s některými si dokonce psal několikrát. Dva poslanci mu ale napsali, že podávají trestní oznámení.

"Motivuje mě k tomu to, že na politiku všichni nadávají v hospodě, ale nikdo poslancům přímo nenapíše," dodal Žižka s tím, že původní mail i se svým rodným číslem poslal ministru vnitra Grossovi. "Aby nemusel prohánět jeho grosstapo," řekl.

Bezpečnostní opatření ve Sněmovně

"Již mi to jeden poslanec dával a já myslím, že to dostanou všichni poslanci. Je zapotřebí ten dopis vyhodnotit z obsahového hlediska, protože v tom mailu je explicitně uvedeno, že se nejedná o vyhrožování, ale o upozornění," řekl Gross. Dodal, že policie se bude snažit zjistit, kdo byl odesílatelem mailu. "Věnovat se tomu určitě nějakým způsobem budeme," řekl. 

O výhrůžkách informoval poslanec Lubomír Suk (ODS). Podobný dopis podle Suka dostal poslanec ČSSD Rudolf Tomíček. Suk obsah dopisu zveřejnil na svých internetových stránkách. V záhlaví mailu je uvedeno, že kopie mailu byla odeslána také ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi (KDU-ČSL).

"Od roku 2002, kdy jsem se stal poslancem, jsem dostal řadu nepěkných dopisů. Ale to už k politice patří, ne každému se můžeme zavděčit. Ovšem aby mi někdo vyloženě pohrozil fyzickou likvidací s tím, že podle něj vražda na tyranech není zločin, tak s tím jsem se ještě nesetkal. Mám obavu o svou bezpečnost," uvedl Suk.

Gross přitom neplánuje, že by kvůli výhrůžným mailům byla nějakých způsobem zvýšena bezpečnostní opatření ve Sněmovně nebo přímo chráněni poslanci. "Nejsou to věci, které je možné úplně podceňovat, ale představa, že by každý poslanec měl svého policistu? Nevím, co bych si tady vyslechl o policii," řekl.

Kulka pro Křečka

Sněmovna přitom v polovině února zavedla přísnější a pečlivější kontrolu došlých dopisů a dalších zásilek. Reagovala tak na případ sociálnědemokratického poslance Stanislava Křečka (ČSSD), který i přes bezpečnostní opatření v parlamentu obdržel výhrůžný dopis s kulkou. [celá zpráva]