"Až teď tomu věřím. Jsem na svobodě po čtyřech měsících," řekl v příletové hale Pezlar s tím, že zatím nic horšího v životě nezažil. "A doufám, že už nezažiju," dodal.

Řecké úřady podezírají vývojáře z toho, že jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Trestní řízení bude i po jejich propuštění pokračovat. Za kauci zaplatil každý 5000 eur (dohromady zhruba 256.000 korun), sdělila dříve advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin mužů na případ dohlíží.

Martin Pezlar a Ivan Buchta přiletěli zpět domů za velkého mediálního zájmu.

Martin Pezlar a Ivan Buchta přiletěli zpět domů za velkého mediálního zájmu.

FOTO: Jan Handrejch

Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.