Oproti předvolebním průzkumům, které Fischera dlouhodobě favorizovaly jako budoucí hlavu státu, skončil statistik a bývalý premiér až třetí za Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

Fischer po přepočítání hlasů odmítl sdělit, koho z vítězné dvojice podpoří. Ačkoliv se v sobotu večer objevila na serveru Týden.cz, který patří Fischerovu mediálnímu poradci Jaromíru Soukupovi, spekulace, že Fischer podpoří Karla Schwarzenberga, jeho mluvčí Jana Víšková ji vzápětí dementovala. „Jan Fischer zatím rozhodně nikomu svou podporu pro 2. kolo prezidentské volby nevyjádřil, své rozhodnutí oznámí až v následujících dnech,“ řekla.

Mylná informace podle ní pocházela z rozhovoru staršího data, kde Fischer řekl, že mu jsou bližší kandidáti Karel Schwarzenberg a Zuzana Roithová než Miloš Zeman.

Expředseda vlády se kvůli kandidatuře vzdal funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), kde byl od září 2010 do loňského listopadu. "Na svou pozici v EBRD Jan Fischer, jak známo, rezignoval," řekla Jana Víšková  z Fischerova týmu na dotaz, zda se nebude chtít do banky vrátit. Dodala, že si Fischer nyní vezme dovolenou.

Podpora Jana Fischera přitom bude pro druhé kolo voleb klíčová. Rozdíl mezi podílem voličů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga byl totiž minimální a oběma mužům by se hodila podpora Fischerových příznivců.